Všichni jsou už v Mexiku, zpíval Michal Tučný ještě v době, kdy pro nás tato země byla nedostupnou, ale zato snovou destinací. Má totiž vše, co turisty přitahuje – azurově modré moře, bílé pláže, záhadná a tajuplná místa, památky i nádhernou přírodu, a žijí tu (až na drogové klany) milí lidé.

Vyhnali Maye ufoni?

K tomu je třeba připočíst nadstandardní služby. Zahraniční návštěvníci představují pro místní cennou ikonu a jakékoli – byť i bizarní – přání je jim promptně splněno. Většina turistů zamíří na poloostrov Yucatán, kde najdou odpočinek na přibližně 160 kilometrů (!) dlouhém pobřežním pásu plném slunečníků a lehátek.

Yucatán

Navíc jsou zde pozůstatky po mytickém národu Mayů, ten zajímá archeology i vědce kvůli nevysvětlitelnému exodu, kdy miliony lidí naráz opustily svá obydlí a přestěhovaly se o pár set kilometrů dál. Jedna divoká teorie hovoří i o tom, že se tak stalo na příkaz mimozemšťanů.

Mayské ruiny Chichén Itzá

Opeřený had děsí za rovnodennosti

Naštěstí se monumentální stavby ponechané osudu dochovaly, nejobdivovanější je chrám Opeřeného hada v hlavním městě staré říše Chichén Itzá. Při jarní a podzimní rovnodennosti dopadají sluneční paprsky na hlavní schodiště, takže vzniká silný dojem, že se had plazí z chrámu dolů

chrám Opeřeného hada

V Chichén Itzá je i největší sportovní hřiště kontinentu pro míčovou hru tlachtli. Vzbuzuje úctu už jen svými rozměry – je 146 metrů dlouhé a 36 metrů široké. Pravidla hry se sice nedochovala, ale souboje byly nelítostné; jsou zobrazeny výjevy, kdy členové vítězného týmu stínají poraženým hlavy. S takovou vidinou by asi občas měli hrát naši fotbalisté…

hřiště Chichén Itzá

Američané jsou nároční klienti

Ovšem nikoliv památkami živ je člověk, i když tyto jsou – zvlášť pro Evropany – něčím, co v životě neviděli. Jak bylo řečeno, turisté nacházejí v Mexiku ráj i proto, že sem nejvíc jezdí Američané, kteří mají vysoké nároky na pohodlí v hotelu i na doplňkové aktivity.

Hlavní město Mexico City na sebe nedávno upoutalo pozornost světových médií díky faktu, že se tam příští rok začne stavět supermoderní letiště. Máme se opravdu na co těšit!

Častým cílem turistů je ostrov Cozumel, kde je druhým největším korálovým útesem na světě. Nejen potápěči, ale i běžní návštěvníci se mohou ponořit pod hladinu a pozorovat až kýčovitě barevný podmořský svět…

Cosumel

Cizince láká také Acapulco. Město a přístav, kde Jean-Paul Belmondo natočil v roce 1973 svůj nejslavnější film. Ano, správně – jednalo se o francouzsko-italskou komedii Muž z Acapulca (Le Magnifique).

Acapulco

Skryté světy fascinují děti i dospělé

Romantici zamíří do nově zpřístupněného komplexu krápníkových jeskyní, pojmenovaného výstižně Skryté světy. Jak naznačuje náš snímek – rozhodně stojí za návštěvu!

Skryté světy

Nedaleké lázeňské město Cancún je pravým opakem klidu. Jedná se o nejstarší letovisko na takzvané Mayské riviéře a žije to tam ve dne i v noci.

pláž Cancún

Pro rodiny s dětmi je tu zábavní i vodní park Wet’n Wild plný atrakcí – včetně obřího bazénu, kde je možno plavat s delfíny i mezi nimi. Za zmínku stojí krokodýlí farma Crococun se spoustou obřích exemplářů či přírodní rezervace Tres Ríos.

Ať už při procházce podél pralesa, kde je množství menších, ale divokých říček (je možné si najmout loď nebo půjčit kajak a sjet si je) a půvabných jezírek. Jsou tady i stezky pro horská kola a jízdu na koni – ať už krátkou, či vícedenní.

Ochutnáte placky, nebo raději steaky?

Nelze nezmínit místní kuchyni inspirovanou oběma Amerikami. Ze severu převzala chipsy a různě plněné brambory pečené ve slupce, prim však hrají fazole z jihu. Hodně se jí burritos, kde jsou společně s rajčaty, kousky masa a sýrem v tortille, což je křupavá placka z pšenice nebo kukuřice.

burritos

Bez ní je jakékoli jídlo prakticky nemyslitelné. Náplň je variabilní – mleté maso, drůbež, ryby, zelenina. Často se jedí jako předkrm, samotné či sladké – se zmrzlinou, banánem, rozpuštěnou čokoládou, nebo naopak namáčené do studených omáček. Některé jsou pěkně pálivé.

Maso se marinuje a opéká na rožni či grilu, převládá hovězí a kuřecí. Oblíbené jsou steaky fajitas (s opraženou čerstvou zeleninou; na snímku dole), flautas, kam se přidá sýr a rančerská omáčka, i tacos (mleté maso, olivy a cibule). Populární je i španělská paella. Zkrátka a dobře – Mexiko vám zachutná ve více ohledech!

Fajitas