Islám je zejména v posledních měsících velmi „populárním“ pojmem. Co se však tomuto monoteistickému abrahámovskému náboženství založenému na učení proroka Mohameda nedá upřít, je množství okouzlujících staveb, jež jsou s vyznáním této víry úzce spjaty. Jednou z nich je například Páteční mešita (Jama Masjid) v Afghánistánu.

Zdobí třetí největší město v zemi

Unikátní objekt, jehož vznik podle všeho iniciovali Ghórovci a jenž byl dokončen až v 15. století, najdeme ve třetím největším městě Afghánistánu – v Herátu. To leží v severozápadní části země a má více než 400.000 obyvatel. A jak Páteční mešita, jež si prošla mnoha rekonstrukcemi, vypadá? Má obdélníkový půdorys. Hlavní vstupní brána směřuje na východ, podél severní a východní stěny je dalších pět vedlejších vstupních portálů. Ty mají dvojité cihlové klenby se sloupci z růžového kamene. Stěny a brány svatostánku jsou vyzdobeny modrou dlažbou s květinovými vzory. Východní stranu krášlí klenuté výklenky, navíc je ukončena minarety. Uvnitř nádvoří s arkádami najdeme modlitebny a svatyně. Největší hrobka je korunována dvěma minarety.

Polodrahokam umocňuje sílu myšlenek

Mezi stavebními materiály dominují cihla a lapis lazuli (lazurit), což je polodrahokam ceněný již od starověku pro svoji výraznou modrou barvu. V Afghánistánu se dlouhodobě těží a například v Chile je považován za národní kámen. Na pohled působí, jako kdyby byl posypán zlatými flitry. Vypadá opravdu hodně dobře, a tak není divu, že byl použit také na nejznámější posmrtnou masku v dějinách – na masku Tutanchamona.

lapis lazuli

Lazurit je dokonce i u nás považován za silně duchovní kámen. Údajně harmonizuje tělesnou, duševní, citovou a duchovní rovinu člověka. Zároveň funguje jako účinný zesilovač myšlenek a podněcuje rozvoj tvůrčích schopností. Dále upevňuje milostné i přátelské vztahy a napomáhá při vyjadřování pocitů a emocí. Odstraňuje utrpení, krutost a strádání… Z mytologického hlediska je lapis lazuli považován za velmi mocný kámen. Některé báje dokonce tvrdí, že byl využíván při tradičních šamanských a čarodějnických rituálech. Prý nasává měsíční energii, kterou pak dodává svému nositeli.