Nehodláme vám radit, abyste si na své cesty zabalili dostatek ponožek či spodního prádla. Naopak máme několik tipů na nepříliš rozměrné předměty, které by mohly učinit vaši nadcházející dovolenou mnohem pohodlnější a pohodovější. Jedná se o pouhých 7 věcí!

1/ Šála či šátek

Dost možná cestujete do Egypta či Turecka, kde rtuť teploměru pravidelně šplhá nad 30 stupňů Celsia. Jenomže takový silnější šátek či šál mají vícero využití. Sedadla v letadlech umějí být po dvou hodinách docela tvrdá, měkká podložka pod vaše pozadí častokrát není od věci. V hotelech je ještě rádi využijete v silně klimatizovaných místnostech během večeří. A pokud cestujete mimo Evropu, tak nemusíme dodávat, že se šátek může hodit k zahalení ramen či nohou na veřejnosti či třeba v případě vstupu do kostelů, chrámů či mešit. Přiznejte si, že v příručním zavazadle vám zase tolik místa nezabere.

šála

2/ Lepicí izolační páska

Je-li vaše bezprostřední reakce na tuto radu „proboha proč?“, tak jste asi ještě nikdy svépomocí neřešili na cestě nějaký svízelnější problém. Není totiž moc potíží, na které by tzv. duct tape byla krátká. Jestliže stále tápete, tak by možná stálo za to říci, že touto páskou můžete například opravit své poškozené zavazadlo či připevnit její pomocí vaše finanční zásoby a pas ke spodní části postele, kde zloději lup obvykle nehledají. Je vám to stále málo? Klepou se průvanem dveře či vás probouzejí otřesy klimatizace? Přelepte je. Zranili jste se a nemáte ránu čím zakrýt? Vyčistěte ji a pevně obvažte páskou. Obtěžují vás mouchy? Vytvořte si improvizovanou mucholapku.

lepici_paska

3/ Rozbočka do zásuvky

Měli jsme velké nutkání připsat do tohoto seznamu adaptér do zásuvky. Ty se totiž liší nejen za hranicemi Evropy, ale někdy i v našem světadíle. Snad na každé cestě se najde ve skupině někdo, kdo tuto pomůcku zapomene a musí ji posléze na místě shánět. Vycházíme tedy z toho, že vy nejste tento případ a disponujete funkčním adaptérem. V mnoha hotelech nižší kvality a zejména pak v hostelech se často stává, že máte v pokoji třeba i jen jednu zásuvku. A to se pak velmi špatně nabíjí najednou mobilní telefon, baterka do fotoaparátu a holící strojek (naučte se používat žiletky). V dnešní době už však existují rozbočky, které disponují také USB porty, což vám může usnadnit situaci, pokud cestujete obtěžkáni mnoha výdobytky moderní doby, jako jsou právě mobily, tablety či kapesní dobíječky.

rozbočka

4/ Kapesní dobíječka

Pro některé mladé lidi, kteří jsou přikováni k mobilnímu displeji jako narkoman k jehle, je to už dnes samozřejmost, ale kapesní dobíječka zdatně poslouží úplně všem. Vždyť kolikrát se vám přihodí, že si zapomenete přes noc dobít telefon a následující den máte trávit celý na cestě, daleko od elektrických zásuvek. Telefon si pak můžete kabelem připojit k maličké krabičce a dobíjet ho, zatímco budete mít obojí v batohu. Tato zařízení dnes už nejsou rozměrná, a pokud se smíříte s tím, že zvládnou mobil „nakrmit“ třeba jen dvakrát, mohou být i menší než váš telefon. Některé pokročilejší pak umějí dobíjet třeba i dva mobily naráz. To aby vám manželka nevyčítala, že zatímco vy jste nabitý na 100 procent, tak ona laboruje hluboko v červené výstraze.

kapesní dobíječka

5/ Prací prostředek

Jste-li ochotni strávit dvacet minut jednou za tři dny tím, že si přeperete ponožky, spodní prádlo a trička ve svém hotelovém pokoji, ušetříte v zavazadle hromadu místa. Míříte-li na Antarktidu, tak je tato rada bezpředmětná, ale u moře vám pomůže cestovat nalehko. Vše si navíc značně zjednodušíte tím, že budete nosit rychleschnoucí oblečení, jež zakoupíte snad v každém obchodu se cestovním oblečením. Zásadně tím snížíte nejen dobu schnutí, ale obvykle jde o velmi skladné oblečení, které vašemu zavazadlu na hmotnosti téměř nepřidá.

prací prášek

6/ Spínací špendlíky

Máte pocit, že jsme se podívali na několik epizod seriálu MacGyver a teď vám radíme? Vězte, že spínací špendlíky jsou na cestách jedním z nejužitečnějších pomocníků. Zip na vašem zavazadle může selhat častěji, než byste si mohli myslet. A to není ani zdaleka jediný způsob, jak je lze využít. Pokud máte jet hromadnou dopravou či se pohybovat po městě nechvalně vyhlášeném kapesními krádežemi, není nic snadnějšího, než jejich pomocí svůj batoh lehce zabezpečit. Závěsy ve vašem pokoji nedrží u sebe a hrozí, že vás budou sluneční paprsky probouzet po náročné noci? Připněte je k sobě. A jestliže vám upadne knoflík u košile či selže ramínko u šatů, budete ještě velmi rádi, že jste si je s sebou přibalili.

spínací špendlíky

7/ Kopie pasu a platebních karet

Bezpečnost především. Můžete být sebeopatrnější, a přesto se může stát, že přijdete o své cestovní doklady či platební karty. Jejich fotokopie vám značně pomohou při procesech nezbytných k tomu, abyste se bez větších potíží vrátili zpět do republiky. Nechávejte si je stále v pokoji a pokud možno na úplně jiném místě, než máte své pravé dokumenty a cennosti.

cestovní pas