Na břehu světoznámých Niagarských vodopádů sedí starý tulák a popíjí dobré víno… Zní to snad vašim uším jako sci-fi? Věřte nevěřte, ale Kanaďany nezajímá jen hokej. Tak jako se na vinobraní třesou skoro všichni Češi a horečně přebíhají z jednoho sklípku do druhého, tento severoamerický národ je na tom dost podobně.

Historie pěstování hroznů v Kanadě je starší než dvě stě let a největší vinařskou lokalitou je Niagarský poloostrov v provincii Ontario.

Niagarské vodopády

Je ohraničený z jedné strany jezery Ontario a Erie, z druhé řekou Niagarou, která společně s niagarským svahem vytvářejí ideální podmínky pro pěstování vína. Místní podnebí je srovnáváno s podnebím ve francouzské Provence, nebo dokonce v Toskánsku.

víno Niagara

Hrozny se sklízejí na přelomu roku

Každý ví, že Kanada je zemí ledu a sněhu. Díky tomu jí patří číslo jedna, co se týče světové výroby ledového vína. Nejvíce ho vyprodukuje právě region Niagara.

Na rozdíl od toho klasického se ledové víno sklízí až koncem prosince a během ledna. Hrozny tak zažijí první mrazy. Šťáva, která v hroznech zmrzne, se změní v mošt. Teprve potom se hrozny sklidí a začnou se lisovat. Sklízení není žádný med. Teplota se pohybuje kolem minus 10 stupňů, zmrzlé hrozny se trhají ručně.

sběr vína Niagara

Ledové víno voní po ovoci

Dezertní ledové víno je sladké. Hodí se zejména k tučným pokrmům. Cena je vysoká, protože když hrozny zmrznou moc, není pak tolik lahví. Dále je zde větší riziko plísní a jiných nepříznivých faktorů. Víno většinou voní po broskvích nebo meruňkách.

vinařství Niagara

Dohromady se u vodopádů pěstuje 32 druhů vína, mezi něž patří hlavně Merlot, Chardonnay, Riesling, Gamay, Pinot Noir. Celková rozloha vinic je 13.600 akrů. Vlastnit zde vinařství je stejná móda jako třeba vlastnit ostrov. Hrdým majitelem jednoho z 83 vinařství je i kanadský hokejový bůh Wayne Gretzky.

milovnice vína Niagarský poloostrov

Foto – Markéta Schusterová