Zatímco zbytek světa vykazuje opačný trend, Srí Lanka dělá vše proto, aby na své území přivábila co nejméně cizinců. Vláda totiž z důvodu „bezpečnostních obav“ zakázala turistům volný přístup do bývalé válečné zóny – severní části ostrova.

Turisté, ale i obyvatelé jižní strany Srí Lanky, kteří chtějí cestovat na sever země, musí nyní nejdříve získat potvrzení od srílanského ministerstva obrany. To minulou středu uvedlo, že povolenky na cestu na sever zavádí na neurčito. Snaží se tím předcházet „negativním zásahům“ lidí. Nespecifikovalo však, co tím myslí.

džungle Srí Lanka

Nové opatření zneklidňuje veřejnost

Podle mnohých nezávislých pozorovatelů jde o poměrně zneklidňující vývoj v zemi a o pokus monitorovat pohyb cestovatelů a humanitárních pracovníků. Děje se tak v době, kdy vláda poměrně výrazně omezuje svobodu a volnost vlastních občanů.

„Jsem velmi překvapen a rozesmutněn tím, co se tu nyní děje. Turismus je jedním z motorů obnovy země a mé zkušenosti s lidmi ze severu jsou jen ty nejlepší. Velmi rádi vítají návštěvníky a jsou nesmírně štědří. Znovuzavedení takových omezení je velkým krokem zpět pro reintegraci a ekonomickou regeneraci země,“ uvedl spisovatel Andrew Eames, který trávil nějaký čas na severu Srí Lanky, a to před rokem a půl. Tehdy byl podroben pouze běžné silniční kontrole.

Komu prezident kryje záda?

Rada pro lidská práva OSN v březnu rozhodla prozkoumat obvinění, že vojáci v posledních měsících války v roce 2009 zabili na 40 000 civilistů. Jenomže v srpnu prezident Mahinda Radžapaksa odmítl vyšetřovatelům udělit víza, čímž jim zamezil v bezprostředním setkání s těmi, kteří chtěli v dané problematice svědčit.

Britská cestovní kancelář specializující se na pobyty na Srí Lance, Experience Travel, ale očekává, že by v rámci zařizování speciálního povolení pro své zákazníky podnikající výlet na sever neměla mít žádné větší potíže.

slon na Srí Lance

Je nezbytné uvést důvod návštěvy

Ministerstvo obrany nevysvětlilo, co konkrétně způsobilo zavedení tohoto opatření. Uvedlo však, že občané cizích zemí budou muset jasně uvést, jaké jsou jejich důvody a cíle návštěvy severní části státu Srí Lanka.

Srílanská občanská válka trvala čtvrt století a skončila v roce 2009, kdy vládní jednotky porazily militantní separatistickou organizaci Tamilští tygři. Ta chtěla vytvořit oddělený stát pro menšinu Tamilů na severu a východě země. Během pěti let po válce restrikce mířené na turisty postupně ochabovaly. Není však tajemstvím, že pohyb těch, kteří mířili na sever, byl často monitorován.