Jako shluk několika plachetnic zdálky vypadá nová budova Fondation Louis Vuitton, jež se nachází v pařížském Boulogneském lesíku. Tento futuristický palác má nabídnout velkorysý prostor, který bude sloužit jako muzeum umění a kulturní centrum. To má být navíc samostatnou neziskovou společností.

Autor objektu se podílel i na Tančícím domě

Stavbu navrhnul slavný kanadsko-americký architekt Frank Gehry, spoluautor pražského Tančícího domu, který stojí v Praze na pravém břehu Vltavy – na rohu Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí. Obě budovy spojuje nápaditý, velmi originální design. Zatímco Tančící dům připomíná slavný taneční pár – Freda Astaira a Ginger Rogersovou, Fondation Louis Vuitton svým způsobem imituje plavidlo složené z dvanácti skleněných plachet. Objekt tvoří více než 3.500 skleněných panelů.

střecha Fondation Louis Vuitton Paříž

Inspirací se stalo španělské muzeum

Uvnitř budovy najdeme 11 výstavních sálů, v nichž bude umístěna stálá sbírka moderního umění šéfa společnosti Bernarda Arnaulta. Ten se rozhodl na realizaci Fondation Louis Vuitton spolupracovat s Frankem Gehrym, a to již před 13 lety – bezprostředně po návštěvě Guggenheimova muzea v Bilbau ve Španělsku.

Fondation Louis Vuitton Paříž

Ve Fondation Louis Vuitton vzniknou i prostory pro dočasné výstavy. První z nich má být věnována právě Gehryho architektonické tvorbě. Chybět nebude ani přednáškový sál s 350 sedadly a také společenské prostory. Projekt budovy, která vyšla na tři miliardy korun, vznikl už před osmi lety. Stavební práce však započaly až o dva roky později. Veřejnosti bude nová krasavice v Paříži zpřístupněna na konci tohoto měsíce.

vstup do Fondation Louis Vuitton