Jediný večer v roce, kdy se ve většině muzeí ve městě takřka netrhnou dveře – tato pravidelná akce se v uplynulých letech stala fenoménem nejen u nás, ale samozřejmě i v zahraničí. V Brně a v Praze se už letošní muzejní noci uskutečnily, avšak například v nizozemském Amsterdamu se Noc muzeí 2014 bude konat první sobotu v listopadu, tedy hned 1. 11. 2014. A to je velká výzva pro milovníky historie a památek. Už jen proto, že let z Prahy do Amsterdamu – včetně odbavení – se dá časově přirovnat k cestě autem z Prahy do Brna!

Vyberte si ze dvou typů vstupenek

Avšak pozor! Zatímco u nás je tato akce zcela zdarma, v Amsterdamu zaplatíte za tzv. noční vstupenku částku ve výši 18,5 €. Ta vás opravňuje ke vstupu do cca 50 muzeí, která budou otevřena od 19 hodin až do 2 hodin do rána! Hned v prvním muzeu, do něhož vstoupíte, vaši vstupenku naskenují a dostanete speciální náramek, jímž se budete prokazovat na dalších „štacích“. Dále se můžete po celou noc přepravovat z místa na místo speciálními tramvajemi nebo loděmi. Aby toho nebylo málo – až do konce letošního roku máte možnost díky noční vstupence z 1. listopadu zdarma navštívit jedno libovolné muzeum, s výjimkou Artis. Při koupi „combi-ticket“ v hodnotě 33,5 € se navíc dostanete do jednoho z klubů, v nichž se budou konat afterparty.

Rijksmuseum láká na Noční hlídku

A kam je záhodno zavítat? Určitě byste neměli v rámci akce Noc muzeí 2014 opomenout to největší – Národní muzeum (Rijksmuseum), které každý rok přivítá více než milion lidí. Můžete zde obdivovat holandské umění od časných náboženských děl až po mistrovská díla z období Zlatého věku Amsterdamu. Návštěvníky láká hlavně Rembrandtův obraz Noční hlídka, ale i díla dalších mistrů, jako jsou Jacob van Ruysdael, Frans Hals či Johannes Vermeer.

Rijksmuseum

Dalším amsterdamským tahounem je Muzeum Vincenta van Gogha s nejrozsáhlejší světovou sbírkou děl nejvýznamnějšího holandského malíře. Tu tvoří přes 200 maleb, 500 kreseb, 700 dopisů (dopisy mezi Vincentem a jeho bratrem Theem) a také sbírka japonských tisků. Muzeum rovněž vystavuje práce Van Goghových současníků – Toulouse-Lautreka, Gauguina, Moneta, Bernarda a Monticelliho.

Muzeum Vincenta van Gogha

Dalšími variantami jsou rabíni, dýmky i vědecké unikáty

K nejznámějším muzeím svého druhu patří Židovské historické muzeum, jež od roku 1987 sídlí v Ashkenaziho synagoze. Mapuje historii nizozemských Židů; jeho prostřednictvím nahlédnete do židovského náboženství, tradic i kultury.

Židovské historické muzeum

Dále můžete zavítat například do Muzea dýmek (Amsterdam Pipe Museum), Domu Anny Frankové (Anne Frank Huis) či do Muzea v Rembrandtově domě (Museum Het Rembrandthuis).

Anne Frank Huis

Jiní zase dají přednost největšímu nizozemskému vědeckému muzeu NEMO. Nemusíte však celý večer trávit pouze prohlídkami expozic. Součástí již patnáctého ročníku akce Noc muzeí 2014 budou i koncerty, workshopy, představení, filmové projekce či ochutnávky jídel a nápojů.

NEMO