Už počátkem prosince bude na samotné špici jihotyrolského Kronplatzu – v nadmořské výšce 2.275 metrů nad mořem – otevřeno Corones, tedy muzeum věnované horám. Za jeho realizací stojí tamější slavný rodák a jeden z nejznámějších horolezců světa – Reinhold Messner.

Bude se jednat o regionální unikát

Vůbec nevadí, že Reinhold Messner letos oslavil už sedmdesáté narozeniny. Co se týče podnikání, je aktivní pořád stejně. Není tedy divu, že otevírá v pořadí již šesté muzeum věnované horám. Muzeum Corones leží na samotném vrcholu lyžařského kopce Kronplatz a jeho hlavním tématem je skála.

Budovu projektovala slavná britská architektka iráckého původu Zaha Hadid. Muzeum je situováno v kopci a ven kouká pouze terasa nabízející nepřekonatelný výhled na Dolomity. Vzhledem k jeho nadmořské výšce se nelze divit tomu, že půjde o nejvýše položené muzeum v celém Jižním Tyrolsku.

Corones Kronplatz

Lyžaři si přijdou na své

To však není zdaleka vše, co se na Kronplatzu, který je oblíbeným cílem mnoha českých lyžařů, chystá. Středisko, jež disponuje 116 kilometry sjezdovek dlouhých šest až sedm kilometrů, se v zimě konečně promění v pořádný snowpark. Ten otevřou v nadmořské výšce 2.230 metrů nad mořem u kabinové lanovky Belveder.

K dlouhé Easy Line s mnoha boxy přibude střední Rail Line se sedmi překážkami v jedné řadě. Novinkou je pak také Kicker Line. Největším tahákem by měl být však rodinný skicross (Family Fun Line) s ostrými zatáčkami a několika překážkami. Ten bude svou složitostí vhodnější pro výrazně větší množství lidí než ostatní novinky.

lyžování Jižní Tyrolsko