Pokud jste si do této chvíle mysleli, že se nejvyšší socha Krista nachází v Brazílii, vyvedeme vás z omylu. Prvenství v tomto ohledu patří již několik let sousednímu Polsku!

Na 16 metrů vysokém kopečku na kraji polského Świebodzina stojí obrovská bílá socha s pozlacenou korunou na hlavě. Měří 36 metrů a opravdu ji nepřehlédnete, i kdybyste byli sebevíc nepozorní. Její realizace vyšla na několik desítek milionů korun, posvěcena byla 21. listopadu 2010. Díky tomu, že se podobá soše Krista Spasitele z brazilského Ria, dočkalo se město Świebodzin legrační přezdívky – Świebodzineiro.

nejvyšší socha Ježíše Krista na světě Świebodzin

Farář netušil, že změní svět

Instalaci sochy v Świebodzině provázely komplikace. Nejprve bylo třeba vyměnit jeřáb, jelikož ten původní nebyl schopen zvednout Ježíšovy paže a ramena vážící 30 tun. Následně se stavitelé museli potýkat se silným větrem. Na nápad postavit obří sochu Ježíše Krista v Polsku přišel bývalý świebodzinský farář Sylwester Zawadzki. Netušil však, že se jeho skromná idea promění ve světový unikát. Věřící a sponzoři totiž přispěli podstatně více, než se očekávalo. A mimochodem – druhá nejvyšší socha Krista na světě stojí v Cochabambě v Bolívii, až na třetím místě figuruje ta nejslavnější, nacházející se v brazilském městě Rio de Janeiro.