Řeku Caño Cristales najdete v národním parku Serrania de la Macarena, patří k nejkrásnějším na světě. Vine se v délce 100 kilometrů a místní lidé jí přezdívají duhová řeka, nebo také řeka pěti barev. A skutečně se její tok pyšní pěti barvami, střídají se tu červená, žlutá, modrá, zelená a černá.

Mohou za to řasy!

Proměnlivou barvu získala tzv. duhová řeka hlavně díky vodním rostlinám, jež jsou vidět přes průzračnou tekoucí vodu. Na žlutém písčitém dně rostou řasy Macarenia clavigera se svou atypicky červenou či růžovou barvou (záleží na světelných parametrech a hloubce řeky). Mechy jsou pro změnu výrazně zelené a barevnou mozaiku dotvářejí černé či jinak zbarvené kameny, bílé peřeje atd.

Caño Cristales Kolumbie

Caño Cristales vyžaduje průvodce

Ideálním obdobím pro návštěvu Kolumbie jsou podzimní měsíce – září až listopad. Ovšem je třeba počítat s tím, že se ke Caño Cristales bez místního průvodce nedostanete. Oblast byla poměrně dlouhý čas nepřístupná z důvodu přítomnosti ozbrojených partyzánských skupin. V současnosti je tu již zóna klidu a míru, ale neustálý vojenský dozor zatím zůstává zachován.