Křišťálově čisté vody, neuvěřitelné pláže a jeden z nejnovějších přírodních zázraků světa – to vše čeká na turisty, kteří se vydají na filipínský ostrov Palawan. Ten vyhrál v letošním obřím hlasování prestižního časopisu Conde Nast titul Nejkrásnější ostrov světa.

Proslavil se díky podzemní řece

Přes 76 tisíc lidí hlasovalo v anketě předního cestovatelského časopisu o tom, který ostrov je na světě nejkrásnější. Jedním z hlavních důvodů, proč Palawan slaví tak velký úspěch, je i skutečnost, že se v roce 2011 dostala na seznam nových sedmi přírodních divů světa podzemní řeka Puerto Princesa, která se nachází právě tam. Od roku 1999 je navíc i na seznamu světového dědictví UNESCO.

pohled na Palawan

Puerto Princesa je dlouhá bezmála osm kilometrů a jde podle všeho o nejdelší přístupnou podzemní řeku v Asii a druhou nejdelší na světě. Návštěvníci se s průvodcem vydávají na loďkách do jeskynního systému, kde je obklopuje nejen velké množství stalaktitů a stalagmitů, ale také velké síně.

loď poblíž Puerto Princesa

Palawan nezvítězil poprvé

Nejen na podzemní řeku však Palawan láká zástupy turistů. Jde o jednu z nejzajímavějších lokalit pro šnorchlování a potápění.

skalní útvary Palawan

Národní mořský park Tubbataha Reef je mimochodem také na seznamu světového dědictví UNESCO. Palawan není žádným utajeným ostrovem, již dříve jej nejkrásnějším ostrovem světa zvolil i National Geographic Traveler. Počet cizinců, kteří se sem vydávají, v posledních letech docela výrazně stoupá.

pohled na Palawan

Palawan je známý jako poslední hranice Filipín, protože je součástí stejnojmenné západní provincie a jeho jižní cípek je coby kamenem dohodil od Malajsie.

pláž ostrova Palawan

Deset nejkrásnějších ostrovů podle hlasujících:

1) Palawan, Filipíny

2) Kiawah, Jižní Karolína (USA)

3) Maui, Havaj (USA)

4) Kauai, Havaj (USA)

5) souostroví Bazaruto, Mosambik

6) souostroví Whitsundays, Austrálie

7) Santorini, Řecko

8) St. John, Americké Panenské ostrovy

9) Klokaní ostrov, Austrálie

10) Big Island, Havaj (USA)