Vysoko nad oltářem ve vatikánské Sixtinské kapli se už několik staletí nachází Michelangelova mistrovská freska. Nyní však vypadá o poznání jinak než dříve. Působivěji. Návštěvníci ji totiž mohou vidět a vnímat ve zcela novém světle. Doslova.

Přibyla spousta světel i klimatizace

Sixtinská kaple je čerstvě vybavena sedmi tisíci LED žárovkami, které by měly dokonale nasvěcovat malby na zdech a stropě, a přitom nebudou působit žádné tepelné poškození. Více než 450 let po Michelangelově smrti to je pro mnoho lidí výjimečný moment.

„Byl jsem z toho velmi dojatý a šťastný. Najednou jsem totiž spatřil Sixtinskou kapli ve světle, v jakém jsem ji nikdy neviděl. Toto osvětlení vám umožňuje spatřit každičký detail maleb, ale zároveň také vnímat krásu interiérů budovy komplexněji,“ uvedl ředitel vatikánských muzeí Antonio Paolucci.

Odborníci doufají, že úpravy v Sixtinské kapli, které zahrnují mimo jiné i velmi složitý systém klimatizace, pomohou uchránit Michelangelův božský kousek po další staletí. Malba totiž trpí kvůli stále rostoucímu náporu lidí, kteří do kaple proudí. Ti s sebou dovnitř přinášejí prach, potí se a vydechují oxid uhličitý.

Sixtínská kaple Vatikán

Počet návštěvníků bude limitován

V kapli, jež byla vystavěná speciálně pro slavnostní jmenování nových papežů, se většinou nachází okolo dvou tisíc lidí najednou. Od nynějška budou kamery počítat návštěvníky a neustále měřit teplotu a vlhkost v kapli.

Technologická obroda, jíž se ujala společnost Carrier, trvala dva roky. Výsledek je znát na první pohled – Sixtinská kaple opravdu znatelně prokoukla. A pokud bude počet turistů i nadále růst, Vatikán plánuje zavést limit. „Šest miliónů lidí ročně je hranice, kterou hodláme dodržovat,“ zdůraznil Paolucci.

Sixtínská kaple schodiště