Jednou z největších předností Vánoc je nádherná výzdoba řady měst po celém světě. A když se k ní přidají i vánoční trhy, jedná se častokrát o neopakovatelný zážitek. Tradičními zvyky každoročně žije také spousta evropských měst, kam není problém zavítat sólově, anebo v rámci zájezdu. Vybrali jsme pro vás 13 z těch, které určitě stojí za návštěvu. Navíc se dozvíte, kdy přesně se Vánoční trhy 2014 konají!

Norimberk

Německo je domovinou vánočních trhů, jejich duchovním otcem je místní Christkindlmarkt. Ten norimberský, starý přibližně 400 let, je v Evropě nejpopulárnější. Jeho součástí jsou dvě stovky stánků. Místní specialitou je vaječný punč se šlehačkou. Nechybí ani norimberská klobása, kterou lze ochutnat ve vícero variantách – v housce či s curry omáčkou. Nejmenší návštěvníci se mohou těšit na Kinderweihnacht (Dětské Vánoce) s parním vláčkem i kolotočem. Na náměstí a v okolních kostelích se konají koncerty za dobrovolné vstupné. Letošní trhy v Norimberku začínají 28. listopadu a končí na Štědrý den.

Vánoční trhy 2014 Norimberk

Mnichov

Nejstarší trhy v Mnichově najdeme na Marienplatz v samotném srdci města. Místu dominuje nejméně třicetimetrový vánoční strom. Na radnici bývá Nebeský workshop, kde si děti mohou vyzkoušet nejrůznější umělecká řemesla a pečení. Magický trh Rindermarkt je patrně nejvánočnější ze všech, seženeme zde totiž naprosto vše potřebné k vytvoření betlému. Rovněž se můžeme projet městem speciální tramvají nebo si poslechnout slavnostní alpské písně znějící z balkónu městské radnice každý den v podvečer. Vánoční trhy 2014 v Mnichově začínají 27. listopadu a končí na Štědrý den.

Vánoční trhy 2014 Mnichov

Salzburk

Vůně glühwein, pečených kaštanů a čerstvě upečených perníčků se snoubí se zvukem kostelních zvonů a s tóny vánočních písní v podání pěveckých sborů i dechových kapel – to je předvánoční Salzburk, rodiště skladatele W. A. Mozarta. Adventních a vánočních trhů je ve městě několik. Adventní trh na nádvoří středověké pevnosti Hohensalzburg nabídne ukázky uměleckých řemesel, na Štědrý den ve 12 hodin se zde uskuteční tradiční vánoční salvy pevnostních střelců. Vánoční trh na romantickém nádvoří zámku Hellbrunn, lemovaném hořícími pochodněmi, ukáže mj. i adventní kalendář obřích rozměrů. Součástí vánočního trhu na Mirabellplatz je bohatý hudební a zábavní program. Děti si mohou vyrobit dekorace nebo něco „ukuchtit“ v adventní pekárně. Trhy se konají od 20. listopadu do 26. prosince.

Vánoční trhy 2014 Salzburk

Regensburg

Koncert světoznámého chlapeckého sboru Regensburger Domspatzen bude součástí vánočních trhů v Regensburgu, který známe pod českým názvem Řezno. Nádherné historické město na Dunaji je druhým nejstarším městem Německa a pátým největším v Bavorsku. V roce 2006 bylo historické centrum společně se čtvrtí Stadtamhof zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Regensburg je lákavým turistickým cílem nejen díky svým historickým památkám. Je zde totiž největší hustota hospůdek v Německu. Co se týče vánoční atmosféry – spoustu stánků najdeme zejména na náměstí Neupfarrplatz. Pozadu však nezůstávají ani náměstí Haidplatz a Kohlenmarkt. Romantický vánoční trh na nás čeká na zámku Thurnů a Taxisů z Regensburgu. Do kouzelného městečka se neváhejte vydat v období od 27. listopadu do 23. prosince.

Vánoční trhy 2014 Regensburg

Berlín

Vánoční trhy v Berlíně se od ostatních německých docela liší. Mají totiž – podobně jako celé město – současnější ráz. Z přibližně 60 menších i větších trhů ve městě je bezpochyby nejnavštěvovanější ten u kostela Gedächtniskirch, který byl během 2. světové války vybombardován a opraven byl jen částečně. To proto, aby sloužil jako památník. Trh není tak velký, jak by se dalo očekávat – 100 tradičních dřevěných chat nabízí vánoční dekorace, řemeslné výrobky, šperky, obrazy i textil. Vzhledem k tomu, že město je sídlem mnoha mladých umělců, najdeme zde více moderních a umělecky kreativních výrobků než jinde. Vánoční trhy 2014 potrvají od 24. listopadu až do Silvestra.

Vánoční trhy 2014 Berlín

Vídeň

Romantikům je určena Vídeň. Už dvacet let je největší atrakcí vánoční trh před městskou radnicí (i na úvodním snímku). Nádherně ozdobený je také přilehlý park, který láká zejména na strom se srdíčkyTrh na náměstí Karlsplatz zve veřejnost na nejrůznější vystoupení – například na show s ohněm. Řemeslné tradice můžeme vidět u zámku Belvedere či Schönbrunn. Trhů je ve městě mnohem více, uslyšíme na nich dechovku, trubače i gospel. Ve Vídni jsou oblíbené pečené kaštany, brambory a především Kartoffelpuffer, což je v podstatě český bramborák. Trhy ve Vídni startují už 14. listopadu a potrvají do 24. prosince, trh u Schönbrunnu a vánoční vesnička na náměstí Maria-Theresien-Platz až do 26. prosince.

Vánoční trhy 2014 Vídeň

Mariazell

Romantické kouzlo má rovněž adventní doba v Mariazell. Středobodem tohoto vánočně vyzdobeného známého poutního místa je trh na historickém náměstí s pohledem na siluetu kostela (na úvodním snímku). Stánky ze štýrského smrkového dřeva nabídnou návštěvníkům autentické řemeslné výrobky a regionální speciality. Vánoční trhy 2014 v rakouském městečku se uskuteční v termínu od 27. listopadu do 21. prosince.

Vánoční trhy 2014 Mariazell

Budapešť

Cenově výhodné trhy v maďarské metropoli lákají především na krásný adventní kalendář zobrazující se v oknech domu Gerbeaud a na dřevěné stánky plné ukázek místních řemesel. Trhy jsou bohaté na živou hudební produkci – k vidění jsou lidové tance nebo třeba loutkové divadlo na trhu na náměstí Vörösmarty. Všechny prodávané výrobky jsou vyráběny ručně členy Sdružení maďarských lidových umělců. Tipem pro zvídavé je prohlídka trhů a centra města s průvodcem, která se koná každý den v angličtině. Průvodce vás navíc zavede i na utajená místa a prozradí mnohé i o opravdových maďarských vánočních tradicích. Na posilněnou můžete zakousnout třeba klasický langoš či karamelovou cukrovinku a vše zapít svařákem. Zajímavostí je, že na trzích se nesmějí prodávat žádné masné výrobky. Trhy v Budapešti budou zahájeny 28. listopadu a skončí na Nový rok.

Vánoční trhy 2014 Budapešť

Krakov

Velký tradiční vánoční trh se koná na Hlavním náměstí. V dřevěných stáncích nakoupíte ruční výrobky místních umělců – broušené sklo, pletené košíky, šperky a drobné vánoční ozdoby, jako například hliněné anděly či girlandy. Vánoční náladu umocňují zvuky prastarých koled, k vidění jsou i ukázky lidových tanců. Děti i dospělí určitě ocení szopky – pouliční betlémy s barevnými loutkami. Ty často zobrazují výrazné polské osobnosti historie i současnosti. Dostanete-li hlad, nezapomeňte ochutnat místní speciality – grilovanou klobásu, žebírka či uzený sýr s brusinkami. Zapít je můžete svařákem či čajem s třešňovou vodkou. Vánoční trhy 2014 v Krakově začnou 28. listopadu a skončí 26. prosince.

Vánoční trhy 2014 Krakov

Řím

Nezapomenutelné vánoční trhy v Římě najdeme na Piazza Navona, což je barokní náměstí – obklopené kavárničkami – s Berniniho fontánou čtyř řek (Fontana dei Quattro Fiumi). Čekají na nás vyzdobené stánky, tradiční cukroví i betlémy (na ty narazíme doslova na každém rohu, jsou totiž místním symbolem vánočních svátků), a to v období od 26. listopadu 2014 až do 6. ledna 2015. A mimochodem – zájezd do Říma můžete spojit také s návštěvou Vatikánu, kde vás zcela jistě zaujmou bazilika sv. Petra a Sixtínská kaple.

Vánoční trhy 2014 Řím

Benátky

Jedno z nejkrásnějších měst na světě vypadá úžasně i v prosinci. Tradiční adventní trhy v historickém centru města, voňavé vánoční pochoutky a nápoje, ukázka řemeslné výroby i ručně vyráběné krajky – takovou podívanou a zážitky si nemůžete nechat ujít! Náměstí Campo Santo Stefano, na němž se nachází rovněž kostel svatého Štěpána, se tři týdny před Štědrým dnem promění ve vánoční vesnici s 30 dřevěnými stánky. Nechybějí zde ozdoby a dekorace z muránského skla, typické benátské masky, keramika a šperky. Návštěvu Benátek stihněte ideálně mezi Mikulášem a Štědrým dnem.

Vánoční trhy 2014 Benátky

Kodaň

Hlavní město Dánska je nejlepším místem pro nákup stylových vánočních dárků. Můžete si je pořídit na malebném trhu na nábřeží Nyhavn či ve vkusných buticích v ulici Strøget. Největší vánoční trh se koná v nejstarším evropském zábavním parku Tivoli, kde voní gløgg (svařené víno s likérem a kořením), æbleskiver (jablečná kobliha) a pražené mandle. Více než půl miliónu žárovek osvětluje stovky stromů a stánků. Velkou atrakcí je hlavní jezero, které slouží jako veřejné kluziště a kde vám půjčí brusle. Ve stáncích kolem něj nakoupíte hlavně místní výrobky, mezi nimiž nechybí kodaňský porcelán či dřevěné panenky. Můžete se také projet na poníkovi nebo vyfotit s Otcem Vánoc. Trhy v Kodani tentokrát potrvají od 15. listopadu 2014 až do 4. ledna 2015!

Vánoční trhy 2014 Kodaň

Bratislava

Rovněž v metropoli našich východních sousedů probíhají krásné trhy s příjemnou atmosférou, s dobrým občerstvením a zajímavými dárky. Vánoční trhy 2014 v Bratislavě na Hlavním, Františkánském a Hviezdoslavově náměstí se budou konat od neděle 23. listopadu do úterý 23. prosince. Každý den bude otevřeno od 10:00 do 22:00, s výjimkou prvního dne, který začne později kvůli slavnostnímu rozsvícení stromu – 23. listopadu mezi 16. a 17. hodinou. V rámci občerstvovací sekce si můžete koupit klobásy, pečeni, lokše, zelňačku, punč, grog, víno, pečivo, med, medovník, koláče, oplatky atd. Trhy budou doplněny zajímavým kulturním programem. Dny Vánoc (Dni Vianoc), respektive jejich 25. ročník, se uskuteční od 3. do 21. prosince na výstavišti Incheba Expo. Tam na vás čeká cca 300 stánků, takže bude opravdu z čeho vybírat!

Vánoční trhy 2014 Bratislava