Říká se, že nejlépe jsou z vesmíru vidět dvě světové stavby – egyptské pyramidy a Velká čínská zeď. Ta je zázrakem starověké architektury a vojenského stavitelství.

Stavbu inicioval první císař

Velká čínská zeď se vine jako pověstný had téměř devět tisíc kilometrů přes horské hřebeny, úbočí i údolí, místy je až deset metrů vysoká a osm široká, navíc je zesílená v pravidelných, několik set metrových rozestupech strážními a pozorovacími věžemi (je jich 25.000). Původní základy byly z hlíny, tu časem vystřídaly vápencový kámen, žula a cihly.

Začala se budovat za vlády prvního císaře Čchina, zakladatele dynastie; tomu se povedlo sjednotit celou Čínu (221 – 206 př. n. l.). Na stavbu, která probíhala několik staletí, byly nasazeny miliony zajatců a trestanců. Traduje se, že jen v první fázi realizace jich zahynulo až 300.000 a jejich mrtvá těla jsou ve zdech dosud…

Čína

Odrážela útoky loupežníků

Účelem této monstrózní stavby, která je od roku 1987 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, bylo chránit zemi před vpády loupeživých kočovných kmenů, jež pronikaly hluboko do vnitrozemí. Na odražení masívního útoku nepřátelského vojska už parametry neměla; to by zvládlo zdolat hradby pomocí obléhacích strojů.

Současná podoba zdi pochází z éry dynastie Ming (1473 – 1620). Uvnitř jsou spojovací chodby a skladovací prostory, ve větších rozestupech pak byly rozmístěny kasárny a velitelství. Věže sloužily jako skladiště zbraní, ale především jako pozorovací stanoviště. K předávání zpráv používaly strážní hlídky kouřové signály. Jeden znamenal 100, dva 500, tři signály 1.000 bojovníků.

Velká čínská zeď Čína

Turisty láká zejména Badaling

I když čínské úřady na prohlídku zdi lákají turisty, je její ochrana nedostatečná. Zvlášť v odlehlejších místech, kde je zchátralá, dochází k rozebírání na stavební materiál. Zrestaurovány jsou tak jen některé menší části.

Největší nápor lidí zažívá úsek Badaling kousek od Pekingu. Kdo si chce vychutnat prohlídku bez tlačenice, zamíří o pár desítek kilometrů dál, do Mutianyu, kde je Velká čínská zeď v perfektním stavu, nebo ještě dál – do Simatai, ale tam už je místy pobořená. Je třeba přiznat, že jde o zcela výjimečný zážitek. Populární jsou i vyhlídkové lety nad ní, z výšky totiž monumentálnost zdi vynikne nejlépe.

Velká čínská zeď