Přemýšlíte nad tím, že byste rádi vyrazili někam, kde jste ještě nebyli? Pokud nejste humanitárně činní, tak je poměrně slušná pravděpodobnost, že jste dosud na Haiti nezavítali. Země, která sdílí ostrov Hispaniola společně s Dominikánskou republikou, zatím rozhodně není na seznamu předních turistických lokalit.

Mnozí domorodci musejí často pracovat za hranicemi

Haiti je jednou z nejchudších zemí na světě. Zatímco se sousední Dominikánská republika dlouhodobě řadí k nejpopulárnějším destinacím Karibiku, Haiti strádá. Není se čemu divit – matka příroda není k tomuto státu zrovna nejshovívavější.

písečná pláž Haiti

Pokud jste někdy dovolenkovali na dominikánských plážích v letoviscích Punta Cana, Puerto Plata či Bayahibe, dost možná jste cestou narazili na lidi sekající pole cukrové třtiny. Jsou to obvykle Haiťané, kteří zde pracují za minimální plat. I tak však své rodině zajišťují lepší peníz, než jaký by si vydělali ve své domovině.

Bídu před lety umocnilo silné zemětřesení

Je tomu skoro pět let, co Haiti zasáhlo zemětřesení, které již tak chudou zemi ještě více oslabilo. Nyní se však ti, kteří tahají za nitky v oblasti rozvoje této karibské republiky, rozhodli Haiti posunout několik kroků kupředu. Cíl je jednoznačný – přilákat více turistů. A má tomu pomoci i první pětihvězdičkový hotelový resort s luxusními vilami a bazénem obklopeným krásnými palmami.

Tento krok přitom přichází jen krátce poté, co tamější ministryně turismu Stephanie Villedrouinová uvedla, že země je otevřená návštěvníkům. Cizinci by podle ní mohli jezdit na Haiti kdykoliv mimo období hurikánů, které zde od června do konce listopadu.

pláž Haiti

Dovolenkáři spasí místní ekonomiku

A zdá se, že turistický příběh bude pozvolna začínat v přístavním městečku Cotes-de-Fer. Prezident země Michel Martelly věří, že dovolenkáři do země přivezou tolik potřebné finance, které pomohou při ekonomické obnově poničené země. A její vedení pevně doufá, že Haiti napodobí sousední letovisko Punta Cana, které se začalo proměňovat z rybářské vesnice v turistickou destinaci v 70. letech minulého století.

Haiti není místem, kterému by příroda dopřávala větší pohodu. Často tu dochází ke katastrofám, jako jsou zemětřesení či záplavy. Život zde často komplikují cyklóny, silné deště a tropické bouře. I tak však místní věří, že když se hlavnímu městu Port-au-Prince podařilo zotavit po ničivém zemětřesení z roku 2010, mohlo by se Haiti jednou stát příjemným a zejména bezpečným teritoriem vyhledávaným turisty z celého světa.

pobřeží Haiti