Brazílie je obrovská, na její území by se vešly asi tři čtvrtiny Evropy! I to je důvod, proč psát o ní je spíš na román než na článek, takže jsme vybrali pouze několik perliček, které jistě navnadí cestovatele k návštěvě této pozoruhodné země. Záměrně nebude řeč o fotbalu, sambě a karnevalu, jelikož tyto typické atributy země jsou už dostatečně „provařené“.

Rio de Janeiro okouzlí Kristem i homolí

Nelze asi začít jinak než Rio de Janeirem, které je považováno za jedno z nejkrásnějších měst na světě. Za to vděčí hlavně úžasné poloze – leží mezi nádherným zálivem s malými ostrůvky a horským hřebenem, za nímž začíná rozsáhlý prales. Množství zátok a zálivů, proslavená pláž Copacabana – to všechno láká mraky turistů. První dominantou je tzv. Cukrová homole nacházející se prakticky v centru, kdy už jízda lanovkou skýtá pozoruhodné pohledy na okolní panorama.

Cukrová homole Rio de Janeiro

Tou hlavní je nejvyšší bod Ria, 704 metrů vysoký vrchol Corcovado se známou sochou žehnajícího Krista s rozpaženýma rukama. Ta byla postavena v roce 1931 a stala se jakýmsi kultovním symbolem města.

Kristus Rio de Janeiro

Voda dokáže hotové zázraky

Být v Brazílii a nevidět vodopády Iguaçu je stejné jako nejít v Praze na Hradčany či v Paříži na Eiffelovku. Jsou širší než Viktoriiny (a vyšší než Niagara!), jde o jakýsi obří vodní komplex – v délce tří kilometrů je rozeseto tři sta kaskád, některé padají až do osmdesátimetrové hloubky. Jsou těsně u hranic s Argentinou, pro lepší zážitek se doporučuje vidět je z obou zemí.

Iguacu

Největším zážitkem je procházka kolem „teskně hučícího“ masívu Ďáblův jícen – je co do množství průtoku vody za sekundu největším na světě. Po visutých můstcích se lze dostat až na úpatí. Návštěvníka tam sice čeká mohutná vodní tříšť, která ho zlije od hlavy až k patě, ale vzhledem ke stále příjemnému klimatu jde spíš o vítané osvěžení a příjemnou sprchu.

Město Recife připomíná italské Benátky

Oblíbeným cílem turistů je i hlavní město státu Pernambuco – Recife, nazývané Benátkami Brazílie. Stejně jako tam se i zde nalézá bezpočet kanálů či vodních cest protínajících střed města.

Recife

U pobřeží je rozsáhlá korálová bariéra, člověk nemusí mít ani potápěčskou výstroj či ploutve. Stačí se nadechnout, potopit a kousek pod hladinou obdivovat krásy matičky přírody. Za návštěvu stojí i stará část města s katolickou katedrálou a divadlem z roku 1850, dají se také objevovat půvabná zákoutí v úzkých, točitých uličkách. V těsném sousedství je Olinda, nádherné město pod patronátem UNESCO.

Olinda

Brazílie je rovněž zemí národních parků, těch – včetně dalších chráněných oblastí – je zde přes 350. Nejznámější jsou Tijuca (na snímku) s tropickými pralesy, Serra dos Órgaos (přezdívka Mekka horolezců hovoří za vše) a Chapada Diamantina.

Tijuca

A také dva mořské – Marinho dos Abrolhos a Marinho de Fernando de Noronha (na snímku). Ale pozor – moře je zde poněkud divočejší než třeba v Karibiku či Indickém oceánu a i při koupání je nutno počítat s velkými vlnami, obzvláště v době přílivu.

Park Marinho de Fernando de Noronha

Je libo polévka z prasečích uší?

S mořem souvisí i kulinářská specialita – obří ústřice, podávané ihned po výlovu v přístavu, ale třeba i přímo na pláži. Populární je polévka feijoada z fazolí, prasečích nožiček a uší (má výraznou, lehce kořeněnou chuť) a churrasco, kdy se velké kusy marinovaného masa pečou na ohni a podávají se zeleninou…