Mrtvé moře je div světa, o který se však tentokrát nezasloužil člověk, ale sama příroda. Leží na pomezí mezi Izraelí a Jordánskem a psal o něm už v prvním století historik Flavius.

Každý se zkouší ponořit, ale marně

Ten si do svých letopisů poznamenal, že i ty nejtěžší předměty, které byly do Mrtvého moře vhozeny, v okamžiku zase vyplavilo na povrch, a není možno se do něj ponořit, ať už to zkoušíte jakkoli. Je to tím, že v něm dochází k tak enormně silné koncentraci soli, že voda připomíná spíše olej.

východ slunce Mrtvé moře

Nejedná se však o moře, ve skutečnosti jde o velké (1.050 km2) bezodtoké slané jezero, nachází se 420 metrů pod hladinou všech oceánů, je také nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu a naopak největší proláklinou na světě. Je logické, že v něm nežijí žádní živočichové ani rostliny.

Vodě z Mrtvého moře se běžně přisuzují až zázračné léčebné vlastnosti, nejvíc sem jezdí ti, co mají všelijaké kožní choroby. Ale i pro ty, kdo žádné potíže nemají, je velice příjemné lehnout si a být vodou lehce nadnášen; spousta turistů si užije pocit číst si v moři noviny. A zdejší pláže jsou na povalování ideální… Můžete si vybrat mezi Izraelí a Jordánskem.

pláž Mrtvé moře

Řeka Jordán přitahuje davy křesťanů

Do Mrtvého moře také ústí (tedy spíše kape úzkým pramínkem) posvátná řeka Jordán, vytékající z Galilejského jezera. V ní měl být kdysi pokřtěn Ježíš Kristus. Dodnes sem každoročně jezdí statisíce křesťanů jen proto, aby si polili hlavu vodou z této mělké říčky, připomínající vesnický potůček.

Na některých příhodných místech jsou kvůli nim vystavěna speciální křtící místa, včetně ramp pro invalidy, aby se i oni mohli patřičně omočit. Většina turistů se u toho houfně modlí, někteří dokonce v extázi omdlévají. Ve stáncích všude okolo jdou na dračku malé umělohmotné lahvičky, do nichž si lze nabrat trochu té špinavé břečky…

Mrtvé moře zaujme i svým okolím

Daleko zajímavější je vydat se do přírodní rezervace a nedalekých hor obklopujících Mrtvé moře, kde volně žijí velbloudi, kozorožci, šakalové, lišky a dokonce i levharti, nebo navštívit jedno z nejstarších měst na zeměkouli – Jericho. Podle archeologických nálezů bylo osídleno už v období kolem roku 9.000 před naším letopočtem.

Jericho