Rakouské Korutany jsou pro poměrně snadnou dostupnost (z Prahy cca 500 kilometrů) častým cílem našich turistů. Cestovatelští fajnšmekři, kteří prahnou po nevšedních zážitcích, tam ovšem rádi zavítají právě v adventním období.

Vánoce jsou zde bílé a romantické

Na rozdíl od Česka, kde většinou není ani na horách, leží sníh – díky vyšší nadmořské výšce – takřka všude a je tak bílý, až z něj přecházejí oči. Na své si přijdou i další smysly – čich (leckde voní kadidlo, chvojí a svíčky), chuť (na ulicích prodejci nabízejí neodolatelné pochoutky, jako jsou pečená jablka, biskupský chlebíček či perník), ale i sluch (všude totiž zní staré tradiční koledy).

To všechno dotváří pravou adventní atmosféru, k níž přispívá i fakt, že v malebně zasněžených vesničkách a horských údolích stále přežívají staré zvyky. Tudíž tady lze zažít Vánoce tiché, klidné, romantické a bez stresu. Takové, jaké si pamatujeme už jen z dětských knížek.

Korutany

Na štědrovečerním stole nechybějí knedlíky

V údolí Lesachtal pečou hospodyně tradičním způsobem v peci obdobu našeho biskupského chlebíčku, plnou ořechů a sušeného ovoce. Štědrovečerní menu je zde poměrně skromné, ale neobejde se bez kynutých knedlíků s medovou polevou. Populární jsou i plátky těsta, plněné sušenými borůvkami a přelité medovou polevou.

Zajímavý obyčej drží ve všech korutanských obcích, které nesou jméno sv. Štěpána. Pokaždé v den svátku jejich patrona zde světí koně, při slavnostní jízdě přes ves jim je podáván chléb se svěcenou solí. Poté bujní i klidní oři třikrát „obkrouží“ místní kostel krokem, klusem a cvalem, aby se jim podle starého zvyku vyhýbaly nemoci a neštěstí.

Gurmáni skupují domácí klobásy

Ti, kterým schází nákupní předvánoční atmosféra, nemusejí zoufat, v Korutanech je spousta adventních trhů jak v malých vesničkách, tak pochopitelně hlavně ve městech. Největší najdeme na náměstí Neuer Platz a celé pěší zóně v Klagenfurtu. Tam stánkaři nabízejí všechno, co srdce i hrdlo ráčí.

Zájem je hlavně o ručně vyráběné ozdoby na stromeček, originální umělecké předměty, cukroví, lahůdky všeho druhu včetně výtečných domácích klobás. Do toho zní koledy a všude voní punč a svařené víno.

Vánoční trhy Korutany

Pekelníci mají dokonce svoje muzeum

Svéráznou zábavu mají chlapci ze Suetschachu, malé obce v údolí Rosental. Ti – ale jen v liché dny – řádí v ulicích převlečení za čerty. Vynechávají však pátek, podle legendy se právě v tento den mezi dvanáct převlečených chlapců přimíchal skutečný satanáš, takže mu nechtějí dát šanci k opakování.

Nejstarší zmínky o tomto obyčeji jsou datovány kolem roku 1889 a právě zde se nachází jediné muzeum ďáblů, čertů a pekelníků v Rakousku. Návštěvníci tu mohou vidět přes 70 masek a převleků, které mladí rok co rok oblékají…

Čerti Korutany