Rakouský Katschberg není výjimečný jen perfektními sjezdovkami v délce 70 kilometrů, na nichž – díky poloze od dvou tisíc metrů nad mořem – zůstává sníh až do května, ale také výtečně upravenými běžkařskými tratěmi. Mimochodem – podobné podmínky jsou v této části Alp běžné.

Ceny jsou zde příznivé

Hlavní přednost Katschbergu spočívá v tom, že devět z deseti hotelů se nachází přímo u lanovky či vleku, stačí se tedy jen párkrát odpíchnout hůlkami. Ale to není jediné lákadlo, které může přitáhnout pozornost turistů – zejména našich. Mezi ty hlavní patří vzdálenost (z Prahy cca 600 km), příznivé ceny skipasů i perfektní zázemí v hotelích.

Katschberg

V těch nebývá jen obligátní sauna a bazén, ale vše, co pomůže relaxaci po náročném dni – vířivky, solné i bylinné inhalační jeskyně, kosmetické studio, masáže, prostě kompletně zařízené wellness. Navíc nedaleké termální lázně Römerbad v Bad Kleinkirchheimu patří po rekonstrukci k nejkrásnějším v Evropě.

Römerbad

Děti mohou krmit zvířata nebo sledovat představení

Ale ani tím výčet všech výhod nekončí. Mnozí majitelé cílí přímo na konkrétní klientelu a té přizpůsobí jak filozofii svého podniku, tak vnitřní vybavení. Jako dobrý příklad mohou sloužit privátní hotely Hinteregger. Jeden se orientuje na zamilované páry, druhý funguje coby čistě rodinný. Děti v každém věku v něm najdou spoustu možností, jak se (pochopitelně pod dohledem) zabavit. Mohou tančit disko, sledovat hrané či loutkové divadelní představení nebo využít koutek plný všemožných hraček a deskových či multimediálních her. Pro děti jsou připraveny i vodní radovánky – včetně oblíbeného tobogánu.

Další zajímavé aktivity se odehrávají venku – od krmení domácích zvířat (oblíbené jsou hlavně ovce a kozy) přes jízdu na ponících či půldruhého kilometru dlouhé sáňkařské dráze, střelbu lukem a bruslení až po „exkurzi“ do lanového centra. To je otevřené celoročně, tedy i v zimě.

Díky všem těmto atrakcím se dětem určitě nebude stýskat po rodičích. Ti se mezitím mohou bez obav věnovat lyžování, nebo poté, co je dokonalost desítek tratí všech obtížností omrzí, i dalším zájmům, včetně takových, co podstatně zvýší hladinu adrenalinu v těle či nabudí pocit dobrodružství…

Hinteregger hotel

Už jste někdy šplhali po vodopádech?

Populární je výšlap na sněžnicích přes horu Tschaneck. Ti, co si rádi sáhnou až na dno fyzických sil, těžko odolají nabídce zúčastnit se náročných vysokohorských túr, slaňování po ledových plotnách, případně šplhání po zamrzlých skalních vodopádech s mačkami a cepíny pod vedením zkušeného profesionálního horolezce.

K dalším možnostem sportovního vyžití patří paragliding, curling a snowbike, na své si však kupodivu přijdou také golfisté! Ti si mohou zahrát v netradičních podmínkách na zamrzlém jezeře Weissensee, kde se koná i mezinárodní profesionální turnaj. Jen tak mimochodem – s plochou šest a půl kilometru jde o největší přírodní ledovou plochu na kontinentě. Často ho využívají rychlobruslaři, včetně dvojnásobné olympijské vítězky Martiny Sáblíkové.

jezero Weissensee

Největším hitem je domácí špek

Zklamáni nebudou ani ti, co dávají přednost kulinářským zážitkům a touží „na vlastní jazyk“ okusit korutanskou pohostinnost a gastronomii. K tomu mají skvělou příležitost na čtrnácti horských boudách rozesetých po okolí, z nichž každá nabízí své speciality.

Nejvyhlášenější Gamskogelhütte, která patří po staletí rodině Stafnerů, dokonale využívá své kuriózní polohy. Jedna část lokálu totiž leží ve spolkové zemi Salcbursko, takže si v ní hosté vychutnávají tamní specialitu z brambor – Lungauer Eachtling, druhá se nachází v Korutanech! Tam servírují zcela jiné menu. Taštičky z nudlového těsta s různými náplněmi – od brambor, cibule, česneku, bylinek až po sladké s tvarohem či hruškami.

Nejen gurmáni tak přitažlivé nabídce neodolají a navštíví obě místnosti. Za největší lahůdku je považován domácí špek, jehož výroba se dědí z generace na generaci a přesnou recepturu by nikdo neprozradil ani na mučidlech. Že se rozplývá na jazyku, to se rozumí samo sebou…

Není příliš tučný, jak obvykle bývá, tlusté maso je jenom po okrajích a vůně dřeva, v němž byl vyuzen, je všudypřítomná. V městečku Nassfeld-Hermagor – asi 90 km od Katschbergu – se dokonce každoročně konají slavnosti špeku. Sice až v létě, ale i v tomto období se sem vyplatí zajet, třeba pro změnu obdivovat místní jezera.

sjezdovka Rakousko