Máte za to, že jednou z nejnavštěvovanějších atrakcí světa musí určitě být Eiffelova věž? Mýlíte se. Dost možná vás překvapí, že ikona francouzské metropole není dokonce ani v první padesátce. Nejvíce lidí ročně navštíví istanbulský Velký bazar. V roce 2013 to bylo téměř 91,3 milionu turistů!

Eiffelovku strčí do kapsy za pouhý měsíc

Zdá se to být skoro neskutečné číslo, ale denně prochází jednou z nejstarších krytých tržnic na světě kolem čtvrt milionu lidí. Za pouhý měsíc tak navštíví turecký Velký bazar více turistů než Eiffelovu věž v Paříži za celý rok. Na tu si totiž našlo cestu jen necelých sedm milionů turistů. Komplex tržiště v Istanbulu se skládá z 12 budov a řadí se tak k největším tržnicím tohoto typu na světě.

Velkým překvapením pro mnoho lidí možná bude druhá pozice. Na stříbrné příčce totiž stanulo hlavní náměstí v Mexico City, známé jako Zócalo. To bylo obřadním centrem aztéckého města Tenochtitlán a v koloniálních dobách se stalo hlavním náměstím v srdci mexické metropole. Ačkoliv je známé i jako Plaza de la Constitución, nikdo z místních mu neřekne jinak než právě Zócalo. Náměstí loni přilákalo zhruba 85 miliónů turistů.

Zócalo Mexico City

Amerika si může rovněž mnout ruce

Další čtyři příčky pak okupují Spojené státy. Na 50 miliónů turistů se prošlo po Times SquareNew Yorku (na snímku) a 40 miliónů navštívilo newyorský Central Park, stejně tak jako Union Station ve Washingtonu DC. Něco málo přes 30 miliónů lidí se prošlo po nejznámější lasvegaské třídě známé jako Strip.

Times Square

Z dalších pozic stojí za zmínku deváté místo (Niagarské vodopády – 22 milionů), 12. místo (floridský Disney World – 18,5 milionu), 16. místo (pekingské Zakázané město – 15,3 milionu), 35. místo (pařížský Louvre – 9,3 milionu) a 50. místo (Tádž Mahal v indickém státě Uttarpradéš).

Niagarské vodopády