Také patříte k těm, kteří každý rok jezdí k moři do stejné části Chorvatska či Egypta? A říkáte si, že svůj zvyk zřejmě nebudete měnit ani v příštím roce? Nemusí se z vás nutně stát vlaječkáři, kteří by si kvůli další navštívené zemi raději nechali vytrhnout zub. Necháme vám však ke zvážení 7 důvodů, proč byste se mohli v příští sezóně vydat někam, kde jste ještě nebyli.

1/ Rozšíříte si obzory

Jistě je příjemné vracet se někam, kde to dobře znáte a víte, kde co najdete. Dostanete-li průjem, tak velmi dobře víte, kde je lékárna a jaký místní lék vám pomáhá. Do centra nejbližšího města už často ani nejezdíte. A pokud ano, tak spíš jen tak na otočku, podívat se, co se změnilo. Když ale přijedete do nové země, čeká vás znovu celý proces objevování a dozvíte se něco o jiné kultuře a dalším národu. Naučíte se několik frází v cizím jazyce a vystoupíte ze své komfortní zóny, za což budete odměněni novými zážitky.

Jamajka

2/ Přestanete nudit přátele

Přemýšleli jste nad tím, proč vás přátelé nechtějí zhruba měsíc po vašem návratu z dovolené vidět? Když někdo nefotí zrovna profesionálně a jeho fotografie zahrnují „sebe před hotelem“, „sebe u bazénu“ a „sebe u cizího hotelového bazénu“ (což bylo vaše hlavní vzrůšo na dovolené), je poměrně obtížné ustát prohlížení takových fotek jednou. Pokud jezdíte stále na stejné místo, tak počítejte s tím, že by si i vaši nejlepší přátelé raději vypíchli oči, než aby se popáté dívali na stejnou hotelovou pláž a poslouchali váš výklad o tom, že to letos bylo jiné, protože látkové slunečníky, které tam byly nejméně pět let, nahradily ty z exotických palmových listů.

Marsa Alam

3/ Přivezete si originální suvenýry

Pokud vám není jasné, proč jste u svých přátel nikdy neviděli vystavené ty kožené velbloudy z Tuniska, které jste jim přivezli, a už dlouho jste nezaregistrovali od nikoho žádost, abyste jim z vašich cest přivezli něco konkrétního, asi je vaše oblíbené místo nezajímá. Je-li pro vás takovou láskou, klidně tam jezděte dále, ale přestaňte svému okolí vozit neustále ta fejková trička od vašeho oblíbeného prodejce, protože u něj za ta léta už máte 20 procent slevu. Když změníte dovolenkovou lokalitu, přivezete si možná i vy sami něco, co byste v zemi, kam běžně jezdíte, ani omylem nesehnali.

Djerba

4/ Oživíte své smysly

Jestliže cestujete stále dokola na jedno místo, vaše smysly postupně ochabují, až dané místo vnímáte jen automaticky. Je to podobné jako s místem, kde žijete. Obvykle jeho krásy daleko lépe ocení ti, kteří do něj přijedou poprvé. Vnímají tam věci, které vy už vůbec nevidíte a nejste schopní je vnímat s dostatečným nadhledem, jenž poskytuje otevřená mysl cestovatele. Má to svou logiku. Viděli jste to stokrát, tak proč by vás to mělo dostat do kolen po stoprvé…

5/ Můžete začít tématicky cestovat

Cestování získá trochu nový rozměr, pokud mu dáte nějaký konkrétní smysl – cíl. Není divu, že mnoho lidí cestuje „za něčím“. Jejich cesta je oživená tím, že si dopředu zjišťují, kde přesně danou věc či místo najdou. A posléze se na místě radují z toho, že se tam dostali skutečně tak, jak si vytyčili. Obvykle tyto cíle souvisejí s koníčky daného člověka. Někteří tak třeba nevynechají příležitost ochutnat ve městě typickou místní sladkost či hamburger, které poté porovnávají s těmi, jež ochutnali jinde po světě.

Jsou ale třeba tací, kteří jezdí po památkách UNESCO. Vycházejí z toho, že když se nějaká pamětihodnost dostala na tento seznam světového dědictví, tak mají aspoň určitou jistotu, že je něčím výjimečná a stojí za to ji navštívit. Anebo začněte fotit navštěvovaná místa z nejvýše položeného bodu či nejvyšší budovy. V takové Dubaji se vám to třeba prodraží, ale většinou získáte vyjma hezké fotky i zajímavý zážitek a dopřejete si krásný výhled do okolí.

Rio de Janeiro

6/ Poučíte se

Je známou skutečností, že na cestách se člověk nejrychleji a nejpřirozeněji učí. Když pojedete například do Švýcarska, tak si během prvního dne zapamatujete, že je hlavním městem komorní Bern a nikoliv rozlehlý obchodní Curych, který je obecně známější. Rychle se naučíte, že se tam neplatí eurem, a ačkoliv se tam bez potíží domluvíte anglicky, tak se od místních dozvíte, že úředními jazyky jsou němčina, francouzština a rétorománština. Zkrátka takový „rozum do kapsy“, jehož obsah vstřebáváte rychle a přirozeně přímo na cestě.

7/ Získáte kontakty

Ne, nebojte. Neříkáme vám, ať na cestě pracujete a snažíte se probojovat k manažerovi hotelu, který by byl schopný vám v příštím roce zařídit levnější pobyt. Pokud opustíte hotelový resort a vydáte se mezi místní, buďte otevření a zkuste alespoň základně komunikovat s obyvateli. Ideálně s těmi, kteří o to budou mít zájem.

S trochou štěstí potkáte člověka, jenž zná někoho, kdo pronajímá známým a známým známých pokoj, který stojí pětinu toho, co zaplatíte na vašem hotelu. Doporučí vám nově otevřený bar, který jste v průvodci nemohli najít. A nezřídka kdy budete mít na Facebooku po živějším večeru v nějakém baru několik nových „přátel“. A právě díky nim si budete udržovat povědomí o dané lokalitě. Ta se pak často zařadí k těm, do nichž byste se chtěli stůj co stůj vracet, ale v rámci objevování světa se budete snažit tomuto nutkání odolat. Někdy úspěšně, jindy ne…

Itálie