Pokud jste opravdoví dobrodruzi, určitě si nesmíte na své pouti po světě nechat ujít Isla del Coco (Kokosový ostrov). Možná tam dokonce najdete i nějaký ten poklad!

Bez hlídačů si ani neškrtnete

Ostrov se nachází asi 550 kilometrů od pobřeží Kostariky, jeho rozloha činí zhruba 24 km2. Objeven byl někdy kolem roku 1526. Je to doslova kopcovitý, neobydlený ráj na zemi. Dokonce je vyhlášený jako národní park Kostariky; bydlí zde jen pár hlídačů, bez jejichž povolení se na ostrov nedostanete. Bohužel terén je trošku zrádný. Nedá se tam moc dobře přistát, takže se může stát, že na břeh budete muset doplavat. Lodí se na Isla del Coco dostane po 36 hodinách plavby po širém moři.

1

Kam jen piráti schovali zlato a drahokamy?

Vzhledem k výskytu asi 200 vodopádů, které jsou sladkovodní, se tento zelený ráj stal útočištěm pirátů. Ti zde čerpali zásoby vody a jídla. Na ostrov připlujete jednou ze dvou zátok, kde jsou dodnes vidět kameny s vyrytými vzkazy a značkami pirátů. Podle pověstí je tady ukryto hned několik pokladů mnoha pirátských výprav. Vzhledem k velkého množství jeskyní, jež jsou mnohdy velmi těžce přístupné, je dost možné, že legendy nelžou.

kámen Isla del Coco

Platí přísný zákaz kopání

Nejznámější pirát Bennett Graham alias Benito Bonito vlastnil loď nesoucí jméno Relampago a údajně měl okolo roku 1819 na Isla del Coco schovat spoustu zlata a stříbra, které uloupil v Mexico City. Jeden z největších pokladů světa ukrytý na Kokosovém ostrově se jmenuje Limský poklad (podle města Lima v Peru). Má to být zlato Španělů, kteří ho převáželi do Mexika. Kromě zlata, stříbra, diamantů a mečů je zde prý ukryta i zlatá socha Panny Marie v nadživotní velikosti. Podle pověsti se obchodník, jenž byl pro převoz vybrán, rozhodl, že si poklad nechá, a tady ho schoval. Už ho hledalo mnoho lidí, ale nyní je to národní park, tudíž se zde nesmí kopat. Zůstane tu pohřben tedy navždy…

národní park Isla del Coco

Kladivouni se množí v létě

Vzhledem k tomu, že jsou v parku chráněné vody, je tu největší výskyt žraloků, hlavně kladivounů. Od července do září se zde množí a cestují v hejnech. Nejslavnější oceánograf a víceméně zakladatel potápění Jacques-Yves Cousteau tu zkoumal mořský život a Isla del Coco nazval tím nejkrásnějším na celém světě. Na památku nechal vyrýt do kamene na pláži jméno své lodi.

kladivoun Isla del Coco

Zajímavosti

Na ostrově prý pobýval i Robinson Crusoe.

Kniha Ostrov pokladů od Roberta Louise Stevensona pojednává o tomto ostrově.

Úvodní scéna z filmu Jurský park, kdy letadlo přistává na opuštěném ostrově, je točená právě zde. Isla del Coco inspiroval tvůrce filmu k napsání scénáře, protože je zde opravdová divočina a džungle.

pobřeží Isla del Coco

Foto – Markéta Schusterová