Nemusíte být James Cameron a točit velkofilm Titanic, abyste se mohli podívat na dno oceánu. Stačí nemít hluboko do kapsy. Jeden výlet, který trvá 3,5 hodiny, vyjde totiž zhruba na 1.800 dolarů.

Typ ponorky se jmenuje Triumph a vyrábí ho společnost SEAmagine. Vejde se do ní pilot a dva další pasažéři. Stroj, jehož realizace stála okolo tří milionů dolarů, se ponoří do hloubky cca 500 metrů. Díky speciálně vyrobenému průhlednému krytu, který se pod vodou stává víceméně neviditelným, se z ponorky nabízí výhled v rozsahu 360 stupňů. Subjektivně má pak člověk pocit, že ryby jsou blízko doslova na dotek.

ponorka Triumph s posádkou

Prohlédnete si i žraloka

Poprvé byla tato ponorka využita ve vodách nedaleko Kokosových ostrovů (cca 2.200 km severozápadně od Austrálie), a to v roce 2006. Zajímavé je, že do hlubin se spouští opravdu pomalu – asi 10 metrů za minutu. Díky ní bylo objeveno mnoho nových druhů ryb a hlavně byl natočen a vyfotografován Cookeův žralok, který normálně žije opravdu hluboko (185 až 380 metrů), proto ho není možné během potápění vidět.

Cookeův žralok

Ponorka se nevyužívá jen pro zážitků chtivé turisty, nýbrž hlavně k výzkumu; National Geographic ji používá neustále. Vozí ji speciálně upravená loď Argo, která ji jeřábem zvedá na palubu. V roce 2008 byla ponorce přimontována mechanická ruka na sbírání vzorků z mořského dna. O čtyři roky později se v ní točil velký projekt pro IMAX nazvaný Ostrov žraloků. Ponorka Triumph váží necelých 7 tun, je široká něco málo přes 3 metry, dlouhá je více než pět metrů a je 3 metry vysoká.

ponorka Triumph

Zajímavost

Čím hlouběji jste, tím větší tma tam je. Na dně oceánu žije druh bílých krabů, kteří jsou slepí. Samci si potmě hledají samičky. Jakmile ji samec po hmatu najde, tak ji chytne a nepustí. Nosí ji pořád s sebou, aby ji neztratil.

ponorka Triumph příprava na ponor

Foto – Markéta Schusterová