Leckdo by vám před deseti lety řekl, že není lepších a krásnějších asijských pláží než těch v Thajsku. Ač Phuket nikdy nepatřil k nejluxusnějším thajským lokalitám, šlo o jednu z nejlevnějších alternativ. Nové zákony, které byly během uplynulého víkendu uvedeny do chodu vojenskou vládou, však v této stále oblíbené destinaci mnohé změnily.

Pláže Phuketu byly cílem pravidelných čistek vedených thajskou vojenskou vládou. Nestřílí se tu, ale všichni podnikatelé včetně stánkařů jsou nuceni odejít a již se nevracet. Nemají údajně povolení přímo od vlády, a tak se zde turistické služby rapidně zhoršují.

Lehátka raději nechejte doma

Dovolenkáři si nyní musejí nosit vlastní slunečníky, aby se ochránili před prudkým thajským sluncem. Jenže i tak to není vůbec jednoduché. Ti, kteří si je o víkendu přinesli na pláž Surin, se od policie dozvěděli, že si je tam nesmějí brát. Prý šlo však pouze o nedorozumění, které pomohl objasnit blíže nespecifikovaný člověk z námořnictva, jenž se na pláži objevil.

slunečníky Phuket

„V tuto chvíli si turisté smí nosit vlastní slunečníky na pláže. A také matrace, ale nikoliv lehátka. Místní nesmějí poskytovat žádné služby,“ informoval Ma-ann Samran z odpovědné organizace.

Zákaz není ničím novým. Už v červnu začala vláda likvidovat podnikání prodejců jídla a nápojů, pronajímatelů lehátek a slunečníků či masérů na plážích Surin, Layan, Laypang a Bang Tao. Jenže tehdy nebyla v Thajsku turistická sezóna a nikdo tento krok příliš nevnímal. Teprve nyní přicházejí turisté na to, že je něco jinak.

Taxikáři byli zatčeni

Vše má své pro a proti. Turisté sice teď mají velmi málo míst, kde se mohou najíst a napojit, pláže jsou však výrazně panenštější než dříve a nikdo dovolenkáře každou chvíli neobtěžuje s nabídkou služeb či prodejem nejrůznějších cetek. Mnoho nelegálních budov bylo z pláží odstraněno buldozery a ti, kteří bez povolení vozili turisty taxíky či populárními tuk-tuky, byli zatčeni.

Phuket Thajsko

Phuket se tak aktuálně změnil na lokalitu, kterou byl před deseti, či spíše 20 lety. Pro některé cestovatele je to možná důvod sem aktuálně nezamířit, jiní si naopak rádi připomenou, jak to zde vypadalo předtím, než turistů masově přibylo…