Lochnesská příšera, pojmenovaná po skotském jezeře Loch Ness, je nejzáhadnějším tvorem na světě. Původně mělo jít o neznámý druh živočicha, který měří 15 až 20 metrů, má zhruba třímetrový krk a výrůstek – v podobě rohu – na hlavě. Jenomže všechno je trochu jinak!

První drama se odehrálo krapet jinde

Vůbec nejstarší dochovaná zmínka pochází z roku 565, kdy byl gaelský světec Kolumba údajně napaden záhadnou příšerou a na poslední chvíli ho zachránil příslušník kmene Piktů; jenomže to se mělo odehrát kdesi u řeky Ness, nikoli u samotného jezera. Pak se dlouho nedělo nic, další údaj je až v životopise svatého Gila z roku 800.

Loch Ness Urquhart

Největší rozruch nastal v létě 1934, kdy se v novinách objevil šokující snímek náhodně pořízený londýnským lékařem. Figuruje na něm záhadná, nezřetelná silueta. Fotka obletěla celý svět a rozpoutala vášnivé diskuze. Ty neutichly dodnes – jedni ji považují za autentickou pro důvěryhodnost autora, který měl pověst čestného muže, druzí za bezostyšný podvod.

Nessie

Mlha komplikuje výzkum

Ovšem ať už tam Nessie, jak jí místní mazlivě přezdívají, žije či nikoli, je fakt, že jezero Loch Ness svým umístěním v krajině musí podobně mystické asociace vzbuzovat. Leží na severu Skotska, je 34 kilometrů dlouhé a až 300 metrů hluboké (včetně bahnitých sedimentů). Navíc ho velmi často obklopuje hustý mlžný opar, což nádech tajemna umocňuje.

jezero Loch Ness

Mlha ale zároveň znesnadňuje častým expedicím důkladný výzkum, dalšími „nepřáteli vědy“ jsou velká hloubka, bouřlivé vlny a špatné počasí. Byla podniknuta řada pokusů o zachycení živočicha fyzikálními přístroji, sonar prohledával pobřeží dna, na břeh byly umístěny kamery s nočním viděním, japonská expedice použila miniponorku.

Loch Ness

Satelitní snímek šokoval svět

Největší akcí byl dlouhodobý monitoring týmem televize BBC, a to v letech 2002 a 2003. Ale až letos byl pořízen satelitní obrázek znázorňující zvíře dlouhé asi tak 30 metrů. Byl měsíce pečlivě zkoumán a pak prohlášen za nezmanipulovaný a nijak neupravovaný. Mohl by tedy být prvním nezvratným důkazem existence Lochnessky.

I když jezero Loch Ness díky pověsti i kráse přitahuje turisty, kvůli nepřístupnému okolí se na ně mohou podívat jen z auta při cestě po silnici z města Inverness. Je ale hodně úzká, dá se zastavit jen na několika málo odpočívadlech. Hezký výhled je ze zříceniny hradu Urquhart.

Urquhart

Kdo čeká na každém rohu stánek se suvenýry, je zklamán, nebo naopak příjemně překvapen. V okolních vesničkách se sice dají koupit pohledy, trička, gumové hračky a další různé předměty, ale rozhodně nejde o tak masovou záležitost jako třeba u nás na Královské cestě…

Lochnesska