Aktuálním kulinářským hitem (nejen) v Polsku je poměrně prosté, ale přitom velmi chutné jídlo. Jedná se o brambory pečené v bůčku, jež v jídelníčcích našich severních sousedů najdeme pod názvem Ziemniaki pieczone w boczku.

Jestliže se v dohledné době nechystáte do Polska, můžete si brambory pečené v bůčku ukuchtit i doma – zabere vám to přibližně 100 minut. Tedy pokud vlastníte troubu.

Recept pro 4 osoby

Brambory pečené v bůčku vyžadují následující ingredience. Potřebujeme 16 brambor střední velikosti, 32 plátků bůčku nebo slaniny, necelou kávovou lžičku sušeného rozmarýnu, špetku mletého černého pepře, hrubou sůl, necelou kávovou lžičku sladké červené papriky, olej a špejle nebo párátka.

brambory pečené v bůčku

Postup:

Oškrábeme brambory, které ovineme dvěma plátky uzeného bůčku nebo slaniny, a posléze do každé z nich zapíchneme párátko nebo kus špejle, aby se uzenina neoddělila.

Vložíme do staré vypečené pánve bez ručky nebo do pekáče. Posypeme hrubou solí, rozmarýnem, pepřem, paprikou a pokapeme olejem.

Pečeme něco přes hodinu v troubě předehřáté na 180 stupňů, dokud brambory nezměknou. V průběhu pečení je několikrát opatrně obrátíme.

Na talíři je pak můžeme ozdobit salátem, papričkami či jinou zeleninou, případně i nakládanými houbami.

Přejeme dobrou chuť!