Máte chuť alespoň na pár dní „vypadnout“ do zahraničí a při té příležitosti tam přivítat Nový rok? Máme pro vás 10 tipů, které mají šanci zaujmout nejen neklidné a dobrodružné povahy, ale také milovníky decentních přípitků v romantických a tichých zákoutích. Neotálejte zbytečně dlouho – Silvestr 2014 je už za dveřmi!

1/ Vídeň

Zejména pro obyvatele jižní Moravy by mohl být nejen lákavou, ale zároveň snadno dostupnou variantou Silvestr ve Vídni. Vydat se tam můžete po vlastní ose, ale také formou dvoudenního zájezdu s odjezdem z Brna. To si pište, že to v ulicích rakouské metropole nebude skomírat. Navštívit můžete například hudební stany v ulicích Kärtnerstrasse, Graben, Am Hof a Rathausplatz a také stánky s občerstvením a nápoji. Nový rok pak přivítáte přímo před radnicí. Přes den můžete posedět v některé z vyhlášených kaváren a restaurací a pochutnat si například na pravé vídeňské kávě a nefalšovaném sacher dortu. Přelom roku ve Vídni je určen především zamilovaným párům, anebo také těm, kteří hledají „zlatou střední cestu“. To znamená – ani tichý večer bokem od lidí, ale ani divokou a nespoutanou oslavu.

Silvestr 2014 Vídeň

2/ Tyrolsko

Jestliže vám Vídeň přece jen připadá příliš stresující a navíc máte více volných dní, vyzkoušejte úplně jinou tvář Rakouska. Co třeba vydat se na hory do Tyrolska? Zaujmout by vás mohl například penzion Sonnenschein v kouzelném údolí Zillertal; leží ve východní části Tyrolska, 40 kilometrů od olympijského města Innsbruck, na jižním svahu vesničky Hart. Dovolená je vhodná pro rodinnou rekreaci, mladé páry, seniory i skupiny. Nejbližší stanice lanovky je vzdálena 5 minut jízdy skibusem. V blízkosti domu je vyhlášená pizzerie La Strada a 5 minut jízdy autem se nachází termální aquapark. Několik zajímavých možností, kde prožít Silvestr 2014, nabízí také Horní Rakousko!

Silvestr 2014 Tyrolsko

3/ Paříž

Snoubí se ve vás romantika, smysl pro historii a památky i neklidná duše? Pak jednoznačně zvolte Paříž! Přes den si projděte slavná místa, jako jsou Bastila, Hotel de Ville, Rivoli, Opera, Concorde, Louvre či Orsay. Nezapomeňte navštívit také Latinskou čtvrť – Lucemburské zahrady a palác, Pantheon, Sorbonnu, St. Chapelle a katedrálu Notre Dame. Zaujme vás i radnice, centrum G. Pompidou a Les Halles – bývalé břicho Paříže. Nový rok pak můžete přivítat například na náměstí Champs-Élysées nebo přímo pod Eiffelovkou. V rámci pobytu v hlavním městě Francie určitě nevynechejte posezení ve stylové kavárničce a po vzoru slavných literátů si objednejte sklenku calvadosu. Máte-li rádi anýz, zachutná vám pastis.

Silvestr 2014 Paříž

4/ Řím

Pokud obdivujete Itálii, není co řešit. A že máte rádi památky? Neváhejte a vydejte se do Říma. Cestou se zastavte ve Florencii, kde jsou k vidění například Michelangelova vyhlídka, Palazzo Vecchio, Dóm, Kampanila, Baptisterium San Giovanni, galerie Uffizi, Piazza de Pitti, Santa Croce, kaple Medicejská, Ponte Vecchio a mnoho dalších zajímavostí a památek. Nudit se nebudete ani v Římě; zejména pokud zavítáte do Vatikánu. Katedrála Svatého Petra a Sixtinská kaple vás tam doslova nadchnou. Andělský hrad (na úvodním snímku), Pantheon, Fontana di Trevi, Kapitulské náměstí, Forum Romanum, Coloseum, Španělské schody – tato místa v Římě by neměla uniknout vaší pozornosti. Co se půlnočního přípitku týče, žít to bude hlavně na Piazza del Popolo, Piazza Navona, Španělském náměstí, Benátském náměstí a ve Vatikánu.

Silvestr 2014 Řím

5/ Sicílie

V Itálii ještě chvíli zůstaneme. Jestliže nemáte potřebu na konci roku vyloženě obíhat památky a tak trochu vás děsí velká a rušná města, zvolte Sicílii. O jižanský temperament tam rozhodně nebudete ochuzeni. Pohodový Silvestr 2014 máte šanci prožít například v hotelu Magaggiari, který se nachází ve městě Cinisi v blízkosti pláže Magaggiari a útesu Punta Raisi. Jeho součástí je venkovní bazén, zahrada, terasa a tenisový kurt. Využít můžete i masáží. K dispozici je bar, restaurace (à la carte), snack bar, snídaně do pokoje, speciální dietní menu (na vyžádání). V hotelové restauraci v antickém stylu se podávají jídla středomořské kuchyně. Jestliže se vám přece jen zasteskne po civilizaci, do hlavního města Palerma je to pouze 20 kilometrů. Náměstí Piazza Cattedrale vévodí katedrála, kterou postavili v druhé polovině 12. století Normané, a to na místě arabské mešity (jež byla přestavěna z křesťanského kostela). Za návštěvu rozhodně stojí i palác Normanů a náměstí Quatro Canti. K nejkrásnějším místním památkám patří kostel San Giovanni degli Eremiti s pěti orientálními kupolemi, mešitou a jedinečnou křížovou chodbou. Pakliže máte tyto záležitosti „na háku“, zcela jistě vás uspokojí místní kavárny a restaurace s chutnými specialitami.

Silvestr 2014 Sicílie

6/ Thajsko

A teď si dáme obrat o 180 stupňů! Máte-li chuť strávit Silvestr 2014 v teple, v klidu a v exotickém prostředí, vydejte se do Thajska. Je pravda, že samotná chuť nestačí – chce to ještě několik desítek tisíc korun, alespoň deset dní volna a také platný cestovní pas. Nabídka silvestrovských zájezdů do Thajska je pestrá, v kurzu jsou především ostrovy Phuket a Koh Samui a také okolí měst Krabi a Pattaya. Jestliže máte rádi spíše rušnější a odvázanější prostředí, určitě zvolte poslední variantu. Upřednostňujete-li pohodu, čistotu a klidnější lokality, vyberte si ze zbývajících tří. Jak známo – na dovolené v Thajsku je nejdražší právě letenka, vše ostatní seženete v této asijské zemi doslova za pakatel. Zejména pokud umíte smlouvat a tvářit se, že jste v těchto končinách jako doma. Více se můžete dozvědět například zde.

Silvestr 2014 Thajsko

7/ Budapešť

Nesplňujete tři základní podmínky pro pobyt v Thajsku? Nezoufejte si, takových jedinců je většina. V Evropě je ještě mnoho míst, kde vás bude Silvestr 2014 vyloženě bavit. Skvělá gastronomie, výtečná vína, žhavý temperament i strhující muzika – to vše vás čeká v Maďarsku. Těm, kterým připadá Vídeň příliš vznešená, Řím přemrštěně křesťansko-katolický a Paříž extrémně vzdálená, se nejspíš zavděčí Budapešť, město mnoha tváří. Přes den si můžete užívat ve známých termálních lázních Szécsényi, gurmány zase zcela jistě zabaví restaurace, obchody s místními dobrotami i městská tržnice Városcsarnok, na své si – formou návštěvy některé z hudebních produkcí – přijdou rovněž hudební fajnšmekři. Chcete-li navštívit zajímavá místa, vyberte si z řady variant. Nabízí se prohlídka Budínského vršku (UNESCO) s hradem, Rybářských bašt, korunovačního kostela Matyášův chrám, zachovalých středověkých uliček a Muzea zbraní. Určitě nezapomeňte navštívit také podzemí pod hradním vrškem, zvané Labyrint. Každopádně se podívejte i do Városligetu, kam obyvatelé Budapešti chodí za oddechem a zábavou. Dalšími lákadly jsou náměstí Hrdinů se sochami, obrazová galerie, Dům krásných umění, hrad Vajdahunyad, budapešťský Práter–Vidámpark s atrakcemi, celoroční cirkus a zoologická zahrada.

Silvestr 2014 Budapešť

8/ Eger

Také Maďarsko má svoji decentnější tvář. Zejména zamilované páry a senioři více než Budapešť ocení pobyt v lázeňském městě Eger, konkrétně v hotelu Flora. Ten je situován uprostřed léčebných pramenů a je obklopen staletými stromy a vzácnými rostlinami. Nachází se jen pár kroků od malebného starého města. Pouze v županu můžete zavítat do hotelového wellnessu, fitness centra či na proceduru do Balneoterapie. Z hotelové haly vstoupíte přímo do termálních lázní Egertermálfürdö, které tvoří venkovní a vnitřní bazény s různě teplou a vysoce léčivou vodou. Bazény jsou napájeny ze dvou pramenů: první je lehce radioaktivní (28 – 29 °C) a druhý (47 °C) vyvěrá z hloubky až 1.600 metrů a obsahuje hydrogenuhličitan, vápník a hořčík. Voda je vhodná pro léčení kloubového onemocnění, revmatických potíží, nemocí pohybového ústrojí, pooperační terapii a chronické pocení. Silvestr 2014 se bude odehrávat v duchu kouzel a maďarského folklóru. Návštěvníky čeká spousta dobrého jídla a pití, zpěv, hudba a tanec. Chybět nebude ani tombola, půlnoční ohňostroj a radost až do rána.

Silvestr 2014 Eger

9/ Vysoké Tatry

K největším přednostem našich východních sousedů patří Vysoké Tatry. Máte-li rádi zimu, sníh a (nejen) pohled na zasněžené vrcholky hor, proč se nevydat právě tam? Jestliže si můžete dovolit zmizet z domova na tři až čtyři noci, není co řešit. Stačí si vybrat lokalitu – k těm hlavním patří Tatranské Matliare, Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso. Přes den se zde nabízí možnost lyžování a snowboardingu. Ti, kteří sportu přiliš neholdují, jistě rádi zaplují do wellnessu či do sauny, milým zpestřením může být i masáž. Plavci se s oblibou vydovádějí v bazénu, na své si přijdou také hráči billiardu či stolního tenisu. A co si budeme povídat, alespoň krátká procházku na čerstvém vzduchu člověku jen prospěje. A vítání Nového roku? Každý větší hotel má pro své hosty připraven zábavný program, díky kterému na Silvestr 2014 jen tak nezapomenete.

Silvestr 2014 Vysoké Tatry

10/ Londýn

Především mladým a nevybouřeným jedincům je určen Silvestr 2014 v Londýně. Na rozdíl od výletu do Vídně či Budapešti si britská metropole žádá více času. Tower Bridge, katedrála sv. Pavla, Westminster Hall, socha W. Churchilla, nábřeží Temže, Buckinghamský palác, zámek Windsor, ale i Hyde Park a čtvrť Soho rozhodně stojí alespoň za letmý pohled. Pivaři a hudební fanoušci jistě rádi zavítají do některého z pubů v centru města. Ve večerních hodinách máte možnost zúčastnit se silvestrovských oslav v centru Londýna. V posledních letech se ohňostroj přesunul nad řeku Temži a je hodnocen jako jeden z největších a nejkrásnějších na světě.

Silvestr 2014 Londýn