Italská Florencie, metropole oblasti Toskánsko, není ani tak město, jako spíše velké muzeum pod širým nebem. Téměř každá zdejší ulička či náměstí má totiž vlastní bohatou historii. Není divu, že historické centrum Florencie bylo v roce 1982 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Dominantou je čtvrtá největší katedrála na světě

Florencie je také jednou z vůbec nejzachovalejších renesančních lokalit; popisovat všechny památky prostě nelze. Dominantou je katedrála Santa Maria del Fiore (jméno se odvozuje od liliového květu, který má město ve znaku), čtvrtá největší na světě. O její stavbě kupodivu nerozhodl dóže, místní vládce, ale všelidové referendum.

katedrála Santa Maria del Fiore

Možná i proto stavba trvala hodně dlouho, dokončena byla až o 150 let později, v roce 1467. Asi největší zásluhu na tom měl architekt Filippo Brunelleschi, vynálezce rychleschnoucí malty a dalších zlepšováků usnadňujících zednické práce.

Florencie Itálie

Ze stovek historických objektů zaslouží zvláštní zmínku Most zlatníků (Ponte Vecchio) z roku 1345 – ten je neobvyklý hlavně tím, že je částečně zastřešen a jsou na něm miniaturní domky s prosklenými výlohami. A také galerie Uffizi, kterou nechal postavit Cosimo Medicejský. Jeho nástupce Francesco I. v horních patrech vytvořil obrovskou soukromou sbírku.

Most zlatníků Florencie

Sochu Davida uvidíte dvakrát

Florencie je i domovem Davida, nejslavnější sochy světa. Ta však nestojí jako původně na náměstí Palazzo Vecchio. Tedy stojí, ale její dokonalá kopie; originál je kvůli vlivu exhalací uložen pod střechou, a to v místní Akademii. Michelangelo Buonarroti na monumentu, o němž napsal jeho současník Giorgio Vasari prorocká slova: „Kdokoli uvidí Davida, nemusí se pídit po jiných veledílech, jeho nikdy nic nepřekoná!“, pracoval tři roky.

socha Davida kopie

Buonarroti měl za sochu údajně dostat 900 zlatých dukátů, což je víc, než stihl Leonardo da Vinci, tedy další umělec, který zde pobýval a tvořil, vydělat za celý život. Když už jsme u něj, archeologové se stále snaží najít jeho fresku Bitva u Anghiari, známou jen z několika náčrtů. Třetí z trojlístku géniů Benvenuto Cellini o ní prohlásil, že jde o „uměleckou školu světa“…

Florencie

Na náměstí stojí také vládce moří

Nepřehlédnutelnou ozdobou severozápadního rohu náměstí Palazzo Vecchio je Neptunova kašna, jejíž výroba byla svěřena Bacciu Bandinellimu. Po jeho smrti převzal zakázku jeho žák Bartolomeo Ammanati. Fontána představuje mořského boha na voze taženém mořskými koni, dosahuje výšky 560 centimetrů a byla vytvořena z mramoru a bronzu.

Neptunova kašna

Historickou exkurzi lze zakončit dalším unikátem, návštěvou šikmé věže v Pise. Pokud k ní vyrazíte ráno, lze stihnout její prohlídku i koupání v nedalekém Ligurském moři – cesta vlakem z Florencie trvá přibližně dvě hodiny. Jednou z nejhezčích pláží je Viareggio s nádhernou kulisou Apuánských Alp.

šikmá věž v Pise