Zimní sezóna je tu a hodně lidí váhá, kam zamířit. Stejně tak jako cestovatelé vědí, že restauraci s dobrou kuchyní najdou tam, kde stojí hodně kamionů, zběhlí lyžaři se orientují podle značek aut parkujících u sjezdovek. Pokud nepřevládají zahraniční, je to pro ně tip, kam si jít zajezdit.

Návštěvníky lákají i ovary a jitrnice

V Itálii platí další pravidlo. Střediska, kam jezdí místní na dovolenou, jsou vícegenerační; berou si sebou totiž nejen děti, ale i rodiče a příbuzné. Některá leží stranou vyhlášených lokalit, jako například městečko Sappada, nacházející se ve slunném údolí poblíž řeky Piavy.

Sappada Itálie

Na parkovišti parkuje opravdu „samý fiat“. Domorodci sem totiž nejezdí jen za dobrým lyžováním, ale především proto, že zde panují klid a pohoda. Diskotéky a noční život tu nevedou, zato sem míří hodně gurmánů.

Ti si pochutnávají hlavně na jídlech, která nejsou typicky italská, ale spíše tyrolská. Nejeden Čech je uvítá s jásotem, na menu totiž najde mnohé důvěrně známé pokrmy, jako jsou ovar, pečená kolena, jitrnice a klobásy.

Betonová monstra stojí jinde

Nadmořská výška Sappady (1250 metrů) vytváří optimální podmínky pro lyžování. Zaručuje totiž dostatek sněhu po celou sezónu, ale není tu ještě řídký vzduch, který ve vyšších polohách občas způsobuje dýchací potíže hlavně seniorům.

Sappada lyžování

Nenajdeme tu velké hotely či výškové stavby, všechny nové budovy (obvykle jde o alpské dřevěnice) se staví tak, aby uvnitř splňovaly veškeré nároky hostů a zvenku zapadly do rázu krajiny.

V nabídce ubytování převažují penziony či apartmány, nejčastěji „jen“ tříhvězdičkové, což neznamená, že by nebyly na úrovni; nakonec do stejné kategorie spadá i hotel Bladen, který loni získal michelinskou hvězdu, tedy nejvyšší ocenění v oboru.

Karneval končí společně s Velikonoci

Událostí sezóny v Sappadě je karneval začínající tradičně tři neděle před Velikonoci a končící zároveň s nimi. Masky ovšem nejsou jako obvykle z papíru, nýbrž jsou pracně vyřezané ze dřeva místními řemeslníky tak, aby byly nejen nápadité, ale aby se daly i nosit.

karneval Sappada

Radní se vehementně brání urbanizaci svého městečka (má jen třináct set obyvatel), ovšem na druhou stranu se řídí sloganem „turisté vítáni“. Nabízejí 20 kilometrů běžeckých stop, sjezdových tratí ještě víc (nejdelší červená a částečně černá má 5 km), včetně osvětlené Pista Nera.

Před čtyřmi lety tu otevřeli největší zábavní park na sněhu v Itálii – Nevelandia. Je zvláštní v tom, že se nevybírá žádné vstupné, platí se jen jednotlivé atrakce, kterých je opravdu hodně. Od těch, co jsou určeny malým dětem, až po ty adrenalinové.

Konkurence si nohy nepodráží

Trentino sice naši lyžaři znají více než dobře (vzhledem k tomu, že je vzdálené jen nějakých šest set kilometrů), ovšem i zde se najdou „bílá místa“, kde není koncentrace turistů vysoká; jako například Molveno, jež se zaměřuje na ty, kteří chtějí prožít klidnou rodinnou dovolenou.

Molveno

Městečko působí tak trochu ospalým dojmem. Jinak je ovšem oblast kolem údolí Val di Sole příznivcům zimních sportů „zasvěcena“. Horských středisek vzájemně propojených skibusy jsou desítky, většina z nich uznává skipasy zakoupené u konkurence.

Pokud bychom nechali hovořit čísla, najdeme zde přesně 103 lanovek – s hodinovou přepravní kapacitou 80 000 osob. Lyžovat se dá na více než 260 kilometrech upravených lyžařských tratí všech náročností i profilů – od sjezdových po běžkařské.

Molveno večer

Černá sjezdovka měří přes tři kilometry

Z Molvena se dá zajet i do skiareálu, který leží v přibližně pět kilometrů vzdáleném Andalu (je tam i krytý plavecký bazén a zimní stadion s kluzištěm), či do střediska Paganella, kde sjezdové tratě začínají přibližně v tisíci metrech a končí ve 2125 metrech nad mořem.

Nejfrekventovanější je černá sjezdovka, dlouhá přes tři kilometry – tu pochopitelně zvládnou jenom ti nejzkušenější. Modrá, vhodná pro začátečníky, měří pomalu třikrát tolik, takže se určitě nedá sjet za pár minut. Jinak fronty jsou pojmem zcela neznámým…

Ti, jimž vyhládlo, mohou zamířit do četných hospůdek, nebo si dát v bistru u sjezdovky opravdu vynikající pikantní klobásy. A k tomu sklenku vína. Mimochodem známá odrůda Tramín dostala svůj název podle jedné zdejší vesničky

Molveno Itálie