Navštěvujete rádi cukrárny? Což takhle udělat „menší“ změnu a odskočit si zamlsat do Argentiny? Jednou z typických sladkých pochoutek, které vám tam nabídnou doslova na každém kroku, je dulce de leche. O co se jedná?

Jiná země, jiná chuť!

Dulce de leche je sladká hmota, na první pohled připomínající karamel. Vzniká pomalým zahříváním slazeného mléka a maže se na pečivo, plní se jí sušenky a koláče, dokonce se jí zdobí i palačinky. Tato pochoutka je oblíbená nejen v Argentině, ale také například na Kubě, kde se vyrábí z kyselého mléka.

Dominikánské republice do ní přidávají více cukru než jinde – a ještě k tomu se skořicí. V Portoriku se jako výchozí surovina častokrát používá neslazené kokosové mléko. V Indii obsahují produkty, které jsou připravovány na bázi dulce de leche, také kardamom. No a v Rusku se vyrábí vařením uzavřené plechovky slazeného kondenzovaného mléka ve vodní lázni, a to po dobu dvou až tří hodin.

dulce de leche na palačince

Recept na dulce de leche je jednoduchý

Českou verzi dulce de leche si můžete připravit v pohodlí domova. Jak na to? V litru mléka rozpustíme několik lžic cukru a vaříme na mírném ohni – za stálého míchání. Pro chuť můžeme přidat také vanilku. Většina vody se z mléka postupně vypaří a díky tomu směs zhoustne. Výsledek představuje přibližně šestinu původního objemu. Transformace je způsobena kombinací dvou reakcí – karamelizace a Maillardovy reakce, při níž dochází ke vzniku důležitých senzoricky aktivních sloučenin, které dodávají výrobkům charakteristické zbarvení, chuť a vůni.

Přejeme dobrou chuť!