Italský Milán je označován za hlavní město světové módy, ale i průmyslového a moderního designu. Jeho historické centrum je zároveň architektonickým skvostem.
Vejde se do ní čtyřicet tisíc lidí
Dominantou velkoměsta s více než dvěma miliony obyvatel, ležícího na severu Pádské nížiny, nedaleko čarokrásné oblasti lombardských jezer, je nepochybně římskokatolická katedrála Narození Panny Marie (neboli dóm). Jde o vůbec největší gotický chrám v Itálii a o pátou největší katedrálu na světě, na délku měří 157 metrů a její nejvyšší věž je ještě o metr a půl vyšší.
Raritou je nejen extrémně dlouhá doba výstavby (1386 až 1887), ale hlavně fakt, že se žádný z mnoha stavitelů za celých pět set let (!) neodchýlil od původního gotického slohu. Dóm v Miláně je opravdu stověžatý, malých věžiček je dokonce přesně sto pětatřicet.
Na samém vrcholu věže se nachází soška Madony, která patří jak k patronům města, tak sakrálnímu symbolu místních, silně věřících lidí. Jen tak mimochodem, těch by se dovnitř vešlo na 40.000! Katedrála je perlou náměstí Piazza del Duomo, které vznikalo o něco dřív.
Unikátních staveb je v centru mnohem víc
A bylo také různě rozšiřováno a upravováno, bohužel úpravám podlehly i antické památky z vrcholného období římské antické kultury, které vystavěli Caesar a jeho následovníci; ti tady pobývali poměrně často. Výjimkou je jen šestnáct sloupů v blízkosti baziliky San Lorenzo Maggiore, pocházejících ze čtvrtého století.
Centrem obchodního a společenského života je zastřešená pasáž – galerie Viktora Emanuela. Její prohlídka stojí za to, přestože je dlouhá jako pověstné Lovosice. Když se z ní vyjde na Piazza della Scala, nelze si nevšimnout sochy jednoho z největších géniů lidstva, Leonarda da Vinciho, který tu nějaký čas žil. Na nedalekém dominikánském opatství lze spatřit jeho vrcholné dílo nazvané Poslední večeře Páně. A nesmíme zapomenout na poutní místo všech milovníků opery – na divadlo La Scala.
To bylo slavnostně otevřeno 3. srpna 1778 pod názvem Nuevo Regio Ducal Teatro alla Scala Salieriho operou L’Europa riconosciuta. Pojmenováno je po šlechtičně Regině della Scala. I když do svých útrob pojme až tři tisíce diváků, zvnějšku působí spíše nenápadně…