Žádný film nepřilákal do jedné oblasti tolik nových turistů jako kasovní trhák Piráti z Karibiku a jeho pokračování. Většina návštěvníků však míří do už předtím navštěvovaných míst – do Martiniku a Dominikánské republiky. Tak trochu stranou zájmu zůstávají Grenadiny.

Domorodci tady dříve pojídali vetřelce

O tomto ministátě, který by se dvěstěkrát vešel do naší republiky, vědí spíše cestovatelští fajnšmekři. Skládá se z třiceti dvou korálových ostrůvků, obydlených je však pouze dvanáct. Z výšky vypadají jako snůška kamenů, ledabyle pohozených na hladině.

ostrůvek Grenadiny

Největší Bequia s nádhernými plážemi a korálovými útesy má pouhých 18 km², nejmenší Tobago Cays jen pár desítek metrů! Předtím, než byly Grenadiny v roce 1498 – kým jiným než Kryštofem Kolumbem – objeveny, žily zde jen divoké kmeny Karibů, podle nichž dostala jméno i celá oblast.

Ti své území agresivně bránili a zajatce dokonce jedli. I přesto nakonec podlehli a dorazili sem otroci, trosečníci, uprchlíci a postupně se s nimi smísili. Letitý boj o nadvládu nad celým územím nakonec vyhrála Anglie, ta si udržela vliv i po získání autonomie v roce 1979.

přístav Grenadiny

Sopka už třicet let odpočívá

Tehdy se ostrovy Svatý Vincent a Grenadiny staly nezávislým územím, ovšem jen v rámci britského Společenství; v čele je královna, tu zastupuje guvernér. Celá oblast je vulkanického původu, na Svatém Vincentu se nachází činná sopka Soufriere.

Ta o sobě dala naposledy vědět před necelými třiceti lety; naštěstí jen lehce, erupce ani hmotné škody nebyly velké. Část vnitrozemí tvoří deštný prales, spousta zeleně se však vyskytuje ve všech končinách. Další výhodou je sice subtropické, ale zato stálé klima s průměrnou teplotou kolem 27 °C.

Nejvíc deštivých dnů („celých“ šest!) mají paradoxně tři letní měsíce. Podle světoběžníků vůbec nejlepší způsob, jak v této oblasti co nejvíc vidět a procestovat, je najmout si jachtu, což bývá snadné a zároveň levnější než přesuny trajektem.

Jachty Grenadiny

Letadla startují podle nálady

Navíc tu nejsou půjčovny aut, minibusy bývají přeplněné. Pozor, jezdí se vlevo! Jediné spojení mezi ostrůvky představují lodě připlouvající z Barbadosu a Trinidadu. Mezinárodní letiště zde také není a místní letecké společnosti mají svérázné názory na časy odletu.

Ale k vidění je tady toho dost – například skupiny neobydlených ostrůvků obklopených tyrkysově průzračnou vodou, dále Canouan, malý ostrůvek ve tvaru kotvy, který se dá pěšky přejít za hodinu, či Mayreau, kde žije jen dvě stě obyvatel.

pláž Grenadiny

Na ostrůvku Mustique má letní sídlo Mick Jagger ze skupiny Rolling Stones a další prominenti. Rozhodně nelze vynechat Svatý Vincent, ten totiž zabírá 90 % rozlohy! Navíc v něm jsou i dvě města, které zná každý kluk, který hltal korzárskou literaturu – Georgetown a metropole Kingstown.

Mustique