Jihovýchodně od Dubrovníku leží ostrůvek s rozlohou menší než jeden kilometr čtvereční, nazvaný Lokrum. Staré pověsti praví, že se právě zde zachránil při velké mořské bouři anglický král Richard Lví srdce, když se roku 1191 vracel z křížové výpravy.

Cigarety jsou zakázány!

V současnosti je Lokrum chráněn jako přírodní park a láká k návštěvě především milovníky přírody. Pro tento ostrov je typická bujná vegetace s lesním porostem. Obdivovat můžete starou botanickou zahradu nacházející se v blízkosti bývalého benediktýnského kláštera. Ke zdejším zvláštnostem patří i 10 metrů hluboké slané jezírko nazývané Mrtvo more (Mrtvé moře). Sídlí tu ovšem také Biologický institut a najdete zde přírodní historické muzeum a pamětní sbírku světově proslulého chorvatského vědce Rudjera Boskovice. Vzhledem k tomu, že na ostrově není zdroj sladké vody, nesmí se tu rozdělávat oheň a dokonce ani kouřit.

Lokrum

Ptáci, kam se podíváte

Na ostrově Lokrum, který náleží Chorvatsku, nepotkáte vlastně ani žádná auta, zato tady jsou pečlivě udržované stezky pro pěší. A doslova na každém kroku vás budou provázet pávi. Ti mohou být až dotěrní, neboť rádi loudí něco k snědku. Krmit se klidně nechají i z ruky.