Možná se nejedná o lákadlo, za nímž by se sjížděl celý svět, ale pokud už se do města La Paz dostanete, tak je to rozhodně něco, co byste neměli minout. Kompletní systém lanovek měří zhruba 10 kilometrů a nachází se nad vysokohorským městem, a to v nadmořské výšce čtyři kilometry.

Město La Paz v Bolívii se nyní oficiálně stalo domovem nejdelší a nejvyšší městské lanovky světa. Nově otevřená – tentokrát zelená – trasa propojuje město, v němž sídlí vláda Bolívie, se sesterským městem El Alto. Je už v pořadí třetí, která nad městem funguje. Deset kilometrů lanových drah má celkem 11 stanic a 74 věží. Slavnostního zprovoznění se zúčastnil sám bolivijský prezident Evo Morales.

Trasy se navzájem liší barvami

První otevřenou trasou byla červená, ta poprvé svezla pasažéry v červnu. Za půl roku přepravila více než tři miliony lidí. Jako druhá byla v září otevřena žlutá trasa se čtyřmi stanicemi. Trasy mají stejně jako v případě pražského metra červenou, žlutou a zelenou barvu, což jsou barvy vlajky Bolívie.

„Podobné velké projekty je možné realizovat pouze v době ekonomické stability. Když existuje sociální stabilita, umožňuje to politickou stabilitu. Ta následně umožňuje ekonomickou stabilitu. A my máme 450 milionů dolarů na pět nových tras,“ uvedl při otevření nejnovější trasy prezident.

Železnice by byla příliš nákladná

Nad městem La Paz tedy postupně vyroste nefalšovaná pavučina lanových drah. Tento projekt už navrhovaly i předchozí vlády, ale nikdy nebyl dotažen do konce. Díky nadmořské výšce až 3.650 metrů je La Paz nejvýše položeným administrativním městem světa; jde tedy o projekt, který místním znatelně ulehčí dopravu v lokalitách, kde by bylo příliš nákladné stavět tradiční železnici.