Písničku Snídaně v trávě zpíval Michal Tučný, který si tak představoval dopolední pohodu – spojenou s vybranými pochoutkami – na právě posečené louce. Na podobně originální nápad loni přišla italská turistická agentura Trentino Ski Sunrise. Jen s tím rozdílem, že místo zelené louky zvolila zasněžený kopec. Jedná se o Dolomity!

A protože se tato idea pro velký zájem osvědčila, rozhodla se z ní agentura udělat tradici. Letos se tedy koná druhý ročník. Jde o akci vhodnou pro milovníky lyžování, dobrého jídla a přírodních krás; spojuje v sobě světlo ranního úsvitu, čerstvý vzduch, zářivě bílý sníh a krásnou alpskou krajinu, jíž Dolomity oplývají.

Trentino Ski Sunrise

Lanovky otevřou už za úsvitu

Jídla se podávají podle přání hosta, a to sladká i slaná. I přes rozdílnou chuť mají jednu věc společnou – jde výhradně o lokální, domácí produkty. Aby byli spokojeni i ti, co si nenechají ujít přechod ze šera do východu slunce, lanovky otevírají o několik hodin dříve. Letos vyvezou lyžaře za časným lyžováním každou sobotu, počínaje 10. lednem.

sladkosti Dolomity

Míří s nimi až do vysokých nadmořských výšek, kde jim umožní užít si nový a vzrušující způsob sjezdového lyžování na „panenském“ sněhu. Horské chaty, kde se většinou nasnídají, často nabízejí tradiční jídla – sýry, klobásy i čerstvé mléčné pokrmy.

ranní lyžování Dolomity

Dolomity ocení i pěší turisté

A pak už se všichni vrhnou v doprovodu lyžařských instruktorů na svah, aby si mohli plnými doušky vychutnávat úžasný pocit sjíždět sjezdovku mezi prvními. Nejen na lyžaře však myslí organizátoři; nezapomínají ani na příznivce pěších procházek a chůze na sněžnicích. I ty doprovodí zkušení horští vůdci.

lyžování Dolomity

Zájemci, kteří by se chtěli této unikátní akce zúčastnit, se musí přihlásit v turistické kanceláři dané oblasti. Přinášíme přehled termínů v jednotlivých lyžařských lokalitách:

10. ledna – Alpe Cimbra

17. lednaDolomiti Paganella

24. ledna – Valsugana

31. lednaVal di Fiemme

7. únoraSan Martino di Castrozza, Passo Rolle a Primiero e Vanoi

14. únoraMadonna di Campiglio, Pinzolo a Val Rendena

21. února – Val di Non

28. února – Rovereto e Vallagarina

7. března – Apt Trento, Monte Bondone a Valle dei Laghi

14. března – Valli di Sole a Pejo e Rabbi

21. březnaVal di Fassa

bazén Dolomity Itálie