Čínský Charbin je po celém světě známý zejména svým unikátním festivalem, který se zde každý rok koná. Ledový festival letos otevřel své brány v úterý 6. ledna a je mnohem větší než v uplynulých letech. Podle organizátorů aktuálně pokrývá oblast o rozloze 750 000 čtverečních metrů.

Obrovské repliky světoznámých staveb, geniální a extrémně komplikované sochy a ještě mnohem víc – to nabízí čínský Charbin návštěvníkům, kteří sem za ledovým uměním jezdí či létají už od roku 1985, kdy byl ledový festival založen.

ledový festival 2014

Autoři se inspirují pohádkami

Pravdou je, že za třicet let existence se ledový festival v Číně nápadně změnil. Je několikrát větší a veřejnosti nabízí stále více a více mrazivého vyžití. V mnoha ohledech je známější a významnější než podobné akce v japonském Sapporu, kanadském Québeku či norském Holmenkollenu.

Díla na čínském festivalu jsou nejčastěji inspirována tradičními čínskými pohádkami a celosvětově známými stavbami, jakými jsou Velká čínská zeď, pyramidy v Gíze či třeba islandský kostel Hallgrímskirkja.

ledový festival Čína

Teploty se pohybují hluboko pod bodem mrazu

Charbin je hlavním městem severovýchodní provincie Chej-lung-ťiang, leží blízko Ruska. Vliv tohoto severního souseda je zde jasně patrný v mnoha faktorech. Od architektury až po jídlo. A zejména v zimě jde o lokalitu, kde panuje velmi nepříjemný mráz i ve dne. Vždyť průměrné denní teploty se zde v lednu pohybují v rozmezí minus 13 a minus 23 stupňů Celsia.

Skutečností však je, že denní doba není pro návštěvu festivalu zcela ideální. Sochy vypadají nejlépe v noci, kdy jsou nasvícené zevnitř a místo konání se mění na umělé pohádkové město. V závislosti na přízni počasí trvá ledový festival obvykle až do března.

ledový festival Charbin