Na malebném západním pobřeží Norska, konkrétně v městečku Knarvik v kraji Hordaland, severně od Bergenu loni otevřeli moderní křesťanský kostel, který dostal název Community Church. Nemusíte být věřící, aby vás tato jedinečná stavba zaujala. Pyšní se nevšední geometrií a také faktem, že hlavním stavebním materiálem je borovicové dřevo.

Okna připomínají chirurgický nástroj

Není pochyb o tom, že se jedná o unikátní objekt. Architektonická společnost Reiulf Ramstad Architects (RRA), která kostel navrhla a zrealizovala, před několika měsíci získala za svoje nejnovější „dítko“ nominaci na Cenu Evropské unie v kategorii Současná architektura – Mies van der Rohe Award. Tvůrci se původně nechali inspirovat tradičními norskými roubenými kostely.

Community Church Knarvik v Norsku

Ze dřeva jsou nejen venkovní, ale i vnitřní zdi, podlaha a také vybavení včetně židlí. Úzká a dlouhá okna připomínají lancety, tedy ostré chirurgické nástroje ve tvaru oboustranně broušeného kopí. Jejich optický efekt vynikne především večer, kdy je venku tma a v kostele se svítí.

Community Church Knarvik

Pořádají zde i koncerty

Do vnitřních prostor Community Church, ze kterého je báječný výhled do okolní krajiny a na opačné straně do centra městečka, se vejde až 500 osob.

Community Church Knarvik interiér

Zajímavostí je, že v kostele se nekonají pouze pravidelné bohoslužby, ale také hudební a jiné kulturní akce pro mládež i pro dospělé. Během návštěvy Norska je samozřejmě můžete navštívit i vy.

Community Church Knarvik bokorys

Foto – Hundven-Clements Photography