Tak jste se přece jen odhodlali? Vyrazit do severských zemí v zimě chce vždy notnou dávku šílenství v krvi. Pokud v ČR klesne teplota pod nulu, na hranici polárního kruhu v Rovaniemi bývá třeba minus 15. A dále na sever nejsou teploty kolem minus 25 také úplnou vzácností. Přesto v zimě vyráží na sever mnoho lidí ve snaze pozorovat polární záři. Existuje několik drobných rad, tipů a doporučení, které by vám mohly tuto cestu aspoň trochu zjednodušit a zkvalitnit.

1/ Cestujte ve správném období

Nikdo vám nemůže zaručit, že během své cesty auroru borealis spatříte. Ale pro maximalizaci své šance byste se měli ujistit, že vyrážíte ve správnou dobu. Pokud jako většina lidí kupujete letenky v předstihu, podívejte se na dlouhodobé podnebí v dané oblasti a zkuste se trefit do období, kdy je ještě delší tma, ale zároveň co nejméně srážek a oblačnosti.

V případě cesty do finského Rovaniemi, které bývá oblíbeným cílem turistů kvůli vesnici Santa Clause, se jedná o první polovinu března. Přestože už se noci krátí, oblačnosti bývá ve Finsku méně než v prosinci a lednu, kdy byste čekali, že budou vaše vyhlídky na úspěch největší.

Rovaniemi

2/ Zjistěte si předpověď polární záře

Bohužel, pravděpodobnost strhující podívané nemůžete odhadnout s předstihem několika měsíců, tedy v době, kdy si cestu zajišťujete. S týdenním předstihem však již můžete tušit, jak to dopadne. Stejně tak, jako meteorologové předpovídají počasí, měření NASA monitorující aktuální sluneční vítr pomáhá odhadnout šance na spatření polární záře.

Index Kp vám napoví, jak moc jižně od severního pólu lze polární záři pozorovat. Pokud však budete mít nad sebou oblačnost, nepomůže vám ani svěcená voda. A jen takový malý dodatek: Žádná předpověď nefunguje stoprocentně, a stejně tak ani polární záře se nedá předpovědět s jistotou.

3/ Najděte si jiný cíl cesty

Víte, jak to bývá, když se na něco extrémně těšíte a ono to nenastane? To, jestli polární záři uvidíte, nemůžete do značné míry ovlivnit. Vytyčte si tedy jiné cíle vaší cesty a spatření polární záře berte případně jen jako vítaný bonus.

Najděte si na internetu, co můžete v okolí podnikat. Domluvte si jízdu se psím spřežením, zajeďte si na sobí farmu nebo si jen užívejte saunování a následného skákání do sněhu. A když se vám k tomu všemu zazelená obloha, berte to tak, že jste měli štěstí. Mnoho lidí se v zimě ze severu vrací bez toho, aby polární záři spatřili.

4/ Něco svému snu obětujte

Ano, počasí může být klíčovým faktorem, ale stále jste tu ještě vy. Někdo, kdo něco chce a měl by pro to něco udělat. Počasí se na dalekém severu mění rychleji než kurz koruny vůči dolaru – extrémně rychle. Může se stát, že jdete spát v 11 hodin večer, protože je zamračeno, a krátce po půlnoci se nebe vyčistí a zbarví do všech odstínů zelené. Pokud tedy chcete maximalizovat své šance, pobývejte v místě s nízkým světelným znečištěním, kde stačí podívat se z okna, abyste věděli, jaká je situace.

Bydlíte-li ve městě v hotelu, mnoho z nich má službu zvanou aurora alarm. Ve chvíli, kdy začne být polární záře v oblasti aktivní, zavolají hostovi na pokoj a vzbudí ho. Buďte připraveni rychle vyrazit směrem do divočiny, abyste mohli polární záři sledovat bez negativních vlivů moderní civilizace.

polární kruh Rovaniemi

5/ Zaznamenejte si moment na celý život

Je krásné vidět polární záři a často ještě více potěší přivézt si domů alespoň jeden nerozmazaný snímek, který poté můžete ukázat přátelům. Není lehké fotit tento úkaz, ale zde je ve zkratce několik tipů. Ideální je objektiv s co nejširším záběrem, polární záře tak působí výrazně monumentálněji. Foťte bez blesku a na manuální nastavení. Zaostřete na nekonečno a vypněte automatické ostření. Potřebujete hodně světla, a tak foťte s co nejnižší clonou. Ideálně f/2.8 či nižší, pokud máte kvalitnější výbavu.

Foťte výhradně ze stativu či z nějakého pevného místa, třeba kamene. Pokud byste fotili z ruky, bude vaše fotka až bolestivě neostrá. Když fotíte ze stativu, nepotřebujete zvyšovat ISO. Zvyšujte pouze dobu závěrky. Začněte zhruba na třech až pěti vteřinách a čas případně prodlužujte. Půlminutová závěrka nejspíš nebude vypadat nejlépe, jelikož se polární záře po obloze poměrně rychle pohybuje. A nezapomeňte mít něco v popředí. Siluetu nehybného člověka, auto, strom. Dodáte tak svému snímku perspektivu. Hodně štěstí!