Barbados je nejvýchodnějším ostrovem Karibiku. Záhadou je už jeho pojmenování; ze španělštiny se dá volně přeložit jako vousatý, což se, jak známo, nemohlo týkat Indiánů, kteří tam žili.

Kanibaly odrovnaly neštovice

Podle nejpravděpodobnější verze se inspirací staly kořeny fíkovníků, které tvarem připomínají plnovous. Přistát na tomto území bylo ovšem pro námořníky riskantní, zvlášť od té doby, co posádku francouzské lodi v roce 1596 kompletně snědli domorodí kanibalové.

Ty ale místo zbraní po španělské kolonizaci vyhubily pro ně neznámé nemoci – zejména neštovice. I kvůli nim pak byl Barbados dlouho opuštěn, než ho v roce 1627 opatrně kolonizovali Angličané. Ti mu přinesli nebývalý hospodářský rozkvět.

Barbados krajina

Hybnou pákou se stalo zemědělství (pěstování tabáku, bavlny a zejména cukrové třtiny), které pomohlo bílým majitelům plantáží závratně bohatnout. Přírodní pohromy jako hurikány či epidemie sarančat však vedly k tomu, že pozici lídra postupně převzala Jamajka.

Korálové útesy přitahují potápěče

Nyní se tahounem ekonomického rozvoje stává turistický ruch, rozmanitost krajiny je totiž vskutku nevídaná a musí tedy uspokojit i ty nejnáročnějšího cestovatele. Na západním pobřeží se jako had vinou pláže s bílým pískem, pastvu pro oči doplňuje i zelenomodrá barva moře. Jsou tu také četné korálové útesy, vhodné pro potápění.

Barbados západní pobřeží

Naproti tomu na východě je to už tak trochu divočina; příboj a silný vítr ženou na skaliska neustále jednu vysokou vlnu za druhou. Někde je vhodné místo pro surfing, ale jen pro opravdové machry.

Barbados východní pobřeží

Ve středu země se rozprostírají hlavně kopce, zejména v oblasti Scotland District, kde leží i nejvyšší „hora“ – 337 metrů vysoká Mount Hillaby. Najdeme zde rovněž hodně jeskyní i velkých podzemních jezer – nejznámější se jmenuje Harrison’s Cave. Ta zároveň slouží jako zásobárna pitné vody.

Harrison's Cave

Je libo zaplavat si se želvami?

Milovníci flory a fauny si zde také přijdou na své. Ty první čeká obrovské množství různobarevných květin a rostlin, na něž lze narazit při procházce; navštívit lze i překrásné zahrady. Ti druzí se mohou důvěrněji seznámit třeba s osmi druhy netopýrů, ještěrkami či želvami, jež jsou v některých lokalitách zvyklé na lidskou přítomnost. Je možné s nimi plavat podél útesů, což se někde jinde hned tak nepoštěstí.

Nejvzácnějším zvířetem jsou však tzv. zelené opice. Pocházejí ze Senegalu či Gambie a sem se dostaly zhruba před tři sta padesáti lety. Mláďata mají velmi jemnou srst, jako stvořenou pro pohlazení; postupem času zhoustne a získá zelený odstín.

zelená opice Barbados

Výhodou je i příznivé klima, kdy sluneční paprsky zpříjemňuje čerstvý větřík. Nejvíc srážek je v červenci, od října až do konce zimy už je převážně jasno a teplo.

Mount Gay Rum není růžový

Metropole Bridgetown je směsí moderní a koloniální architektury s anglikánskými rysy. Zraky turistů přitahuje například budova zdejšího parlamentu.

Bridgetown parlament

Mnozí muži se při prohlídce „zaseknou“ v ulici Baxter’s Road, kde jsou bary nabízející pověstný Mount Gay Rum – nemá nic společného se 4% komunitou…

Mount Gay Rum

Rekreační zóna se nachází poblíž mořské úžiny v Careenage či v Queen’s Parku s rozlehlými trávníky, kde se pořádají pikniky ve stínu starých baobabů. Nejznámějšími středisky jsou moderní letoviska Holetown a Saint Lawrence s překrásnou pláží Dover Beach.

Barbados hotel

Za návštěvu stojí i „květinový les“ Flower Forest a přírodní rezervace Graeme Hall Swamp. Rychlonožka z Rychlých šípů by se asi vydal prozkoumat plantážnické sídlo Sunbury Plantation House ze sedmnáctého století

Sunbury Plantation House