Americký teoretik architektury Charles Jencks, který žije ve Velké Británii, vytvořil v Dumfries v jihozápadním Skotsku působivou fantaskní zahradu. Ta je považována za jednu z nejlepších zahrad 21. století a nese název Zahrada kosmických úvah (The Garden of Cosmic Speculation).

Místy připomíná Versailles

Architekt se nechal inspirovat japonskými, perskými rajskými, anglickými i francouzskými renesančními zahradami, ovšem vzhledem k tomu, že je nadšencem pro moderní vědu, nese jeho dílo i futuristické rysy a prvky inspirované moderní vědou.

Trávník je zde upraven v anglickém stylu, Zahrada kosmických úvah ve Skotsku částečně připomíná zahradu ve Versailles, ale nechybějí tu ani jezírka atypických srpkovitých tvarů, nejrůznější skulptury a výrazné dekorativní prvky z nerezové oceli, jež například symbolizují šroubovici DNA a jiné objevy či taje moderní vědy – fraktály, černé díry, pojetí prostoru a času…

The Garden of Cosmic Speculation

Jedná se o vzpomínku na zesnulou ženu

Jencks zahradu vybudoval jako trvalou připomínku své zesnulé manželky, která podlehla zákeřné rakovině a byla zastánkyní názoru, že prostředí ovlivňuje zdraví člověka.