Valentýn aneb Svátek zamilovaných někteří uznávají, jiní jej považují za „americkou bublinu“. Ať je to, jak chce, většina z nás 14. únor vnímá jako den, kdy zadaní k sobě mají ještě blíž a nezadaní jsou o něco smutnější než obvykle. Valentýn 2015 připadá na víkend, tudíž se logicky nabízí otázka: Co takhle svoji polovičku překvapit a „unést“ ji na pár dní někam, kde by se to oběma líbilo?

Nápad je to dobrý, ale teď ještě zbývá vymyslet, jakou lokalitu zvolit. My vám přemýšlení usnadníme, poněvadž přinášíme hromadu tipů, z nichž minimálně několik by vás mohlo zaujmout. Nejedná se pouze o výlety do zahraničí, některé varianty se týkají území České republiky. Že nemáte partnera? To přeci vůbec nevadí – vemte s sebou kamaráda či kamarádku, anebo třeba člena z rodiny. Někoho, koho máte rádi a na koho během roku nemáte tolik času, kolik byste chtěli. A mimochodem – nezapomeňte na to, že právě na cestách můžete poznat svoji budoucí vážnou známost!

Američané za nic nemůžou!

A ještě něco! S tou „americkou bublinou“, jak si mnozí myslí, je to trochu jinak. Svátek svatého Valentýna (neboli Valentýn) je pravděpodobně odvozen od svátku Lupercalia, který se slavil ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do „urny lásky“ vloženy lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno na něm našel, se měla stát jeho „miláčkem“ v následujícím roce.

Legenda také říká, že tento den začal být známý jako Svátek svatého Valentýna až díky knězi Valentýnovi. Claudius II., vládce Říma, zakazoval svým vojákům, aby se zasnubovali, nebo dokonce ženili. Bál se, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vzdoroval vládci a tajně oddával mladé páry. Byl zatčen a později popraven 14. února. Svátek Lupercalia splynul s oslavami mučednictví svatého Valentýna a vznikl romantický svátek, který občas mylně považujeme za americký.

Valentýn

No a teď už se pojďme pokochat slíbenými tipy, Valentýn 2015 se totiž nezadržitelně blíží!

1/ Česká republika

Přestože vám obvykle doporučujeme výlety a dovolenou v cizině, tentokrát začneme Českou republikou. Je to praktické z finančních i časových důvodů. Budete se divit, ale variant je více než dost. První z nich je pobyt na horách. Pokud nelyžujete, budete aspoň na čerstvém vzduchu a daleko od velkoměsta. Řada hotelů má vlastní bazén a saunu, nebo dokonce wellness centrum či posilovnu. V nabídce valentýnských zájezdů jsou například Krušné hory, Šumava, Jizerské hory, Krkonoše a Jeseníky. Vystačíte-li si s kombinací hotel a aquapark, můžete víkend strávit v Čestlicích u Prahy. Jestliže vás láká spíše wellness centrum, doporučujeme Moravský kras nebo Mariánské Lázně. A když už jsme u těch lázní, Valentýn 2015 lze strávit také v Luhačovicích nebo Františkových Lázních.

2/ Slovensko

Chcete-li „vypadnout“ na pár dní z Česka, ale netoužíte po komunikaci v němčině nebo v angličtině, volte Slovensko. Milovníci hor, a ne jen tak ledajakých, ocení především Vysoké Tatry, anebo také Nízké Tatry. Těm, kteří mají rádi přírodu v menších nadmořských výškách, termální prameny, bazény, vířivky a útulné kavárničky, doporučujeme Lázně Sliač. Pokud se vám tam zasteskne po městské atmosféře, můžete si zajet do nedalekého Zvolena či do o něco větší Banské Bystrice. Příznivci lázní a wellness center mohou zavítat také do Rájeckých Teplic. Další osvědčenou volbou je slovenská obec Patince, jež se nachází v jihovýchodní části Podunajské nížiny. Anebo vás možná zaujme Tatralandia, tedy úžasný zábavní, ubytovací a relaxační komplex s celoročním provozem. Najdete ho nedaleko Liptovského Mikuláše; lokalitu s nadšením ocení i lyžaři a snowboardisté.

Valentýn chata

3/ Německo

Valentýn 2015 v Německu může mít rovněž několik podob. Jestliže dáváte přednost vodě tekoucí, nabízí se vám termální lázně Bad Füssing, dále světově největší vnitřní bazén, který pojme až 7.000 návštěvníků denněTropic Island, pak také Kurfiřtské lázně v Ambergu. Těm, kteří mají raději vodu zmrzlou, doporučujeme pobyt na horách. Je libo Sasko nebo Bavorsko? Pak jsou tu i konkrétní lokality jako Oberbayern, Bayerischer Wald a Allgäu. A pokud vás voda neláká v jakémkoliv stavu, zřejmě dáte přednost eurovíkendu v Drážďanech. Toto město ocení milovníci přírody i památek. Není žádným tajemstvím, že 63 % jeho plochy tvoří zeleň a že je díky své přírodní poloze a baroknímu půvabu s mediteránním nádechem nazýváno polabskou Florencií.

Valentýn aneb Svátek zamilovaných

4/ Štýrsko

O možnostech pobytu na rakouských horách, spojeným s lyžováním nebo snowboardingem, jsme toho už napsali poměrně dost. Dosud jsme si v TravelPortal.cz Magazínu představili Korutany, Horní Rakousko a Tyrolsko, ale co takhle zajet pro změnu do Salzburska, anebo třeba do Štýrska na jihovýchodě Rakouska? Jeho nejvyšší horou je Hoher Dachstein s nadmořskou výškou 2.995 metrů. A jen pro zajímavost – ve Štýrsku se narodil a vyrůstal akční herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger. Třeba ho tam při troše štěstí potkáte…

5/ Italské Dolomity

O nich jsme důkladně informovali nedávno, ale opakování je matka moudrosti. My se však opakovat nebudeme – stačí, když kliknete sem. Snad jen připomeneme, že každou sobotu, tedy i tu valentýnskou, se v Dolomitech lyžuje už od rozbřesku. A čeká tam na vás i výtečná snídaně!

Valentýn hory

6/ Vídeň

Nechce se vám lyžovat, procházet se po horách, nebo trávit většinu času v bazénu a vířivce? Lákají vás spíše kavárny, butiky, památky, muzea a restaurace s vyhlášenými specialitami? Zajeďte si do metropole některého z okolních států. Logicky se nabízí vznešená Vídeň, kde se rozhodně nebudete nudit. V rámci návštěv místních památek nezapomeňte na největší muzejní komplex, tedy na císařský palác Hofburg, kde jsou kromě interiérových instalací z druhé poloviny 19. století vystaveny rovněž některé z panovnických sbírek.

Valentýn restaurace

7/ Budapešť

Temperamentní povahy uspokojí spíše Budapešť. Zvláště pokud máte rádi maďarskou kuchyni, tokajské víno, cikánskou muziku a čardáš. Z památek a významných staveb vás nejspíš zaujme hradní vrch Várhegy s mohutným královským palácem obehnaným kamennou zdí, Rybářské bašty, Matyášův chrám či bazilika svatého Štěpána. Romantici rádi zavítají na Markétin ostrov uprostřed Dunaje, který Budapeští protéká.

Valentýn rande

8/ Paříž

Pokud se chcete proletět letadlem nebo projet autobusem a podívat se o kus dál, volte Paříž. O ní se sice v posledních týdnech nejčastěji píše v souvislosti s terorismem a islámskými radikály, ale pokud – pro jistotu – vezmete obloukem redakci satiristického týdeníku Charlie Hebdo, nikdo by po vás střílet neměl. Hlavní město Francie není třeba představovat, každopádně připomínáme, že během návštěvy Eiffelovky si také v únoru můžete zabruslit ve výšce 57 metrů nad zemí.

Valentýn v Paříži

9/ Amsterdam

Někoho do hlavního města Nizozemska lákají dvě památky světového kulturního dědictví UNESCO – kanály ze 17. století v historickém centru a obranná linie Amsterdamu vybudovaná na přelomu 19. a 20. století okolo městské zástavby, jiní zase ocení nadstandardní erotické vyžití a spoustu coffee shopů. Město je proslaveno také muzei a galeriemi. Na rozlehlém Muzejním náměstí (Museumplein) jsou blízko sebe situována tři muzea (Rijksmuseum, Van Gogh Museum a Stedelijk) a budova opery.

10/ Londýn

Zejména pro mladé tělem, nebo alespoň duší, je ideálním tipem Londýn. Puby, kluby, diskotéky, muzika, nevšední móda, červené autobusy – není třeba nic dodávat. Na své si ale přijdou i „památkáři“, kterým se jistě zavděčí Westminsterské opatství, Buckinghamský palác, Clarence House, Science Museum, Přírodopisné muzeum, Britské muzeum, Národní galerie, Tate Gallery, mosty London Bridge a Tower Bridge či Královská observatoř v Greenwichi, kudy od roku 1884 prochází nultý poledník.

Valentýn v Londýně

11/ Benátky

Jste-li ultraromantici a navíc zbožňujete Itálii, rozhodněte se pro Benátky, které leží na 118 ostrovech spojených více než 400 mosty. Dopravní tepnou je čtyři kilometry dlouhý Canal Grande, zaujmou vás například bazilika svatého Marka, Dóžecí palác, gotické kostely Santa Maria dei Frari a Santi Giovanni e Paolo, renesanční Bibliotheca Marciana (Sansovino) a kostel San Giorgio Maggiore. Co patrně oceníte nejvíc, je věhlasný rej masek v ulicích.

Valentýn v Benátkách

12/ Athény

Řecko nás láká především v létě, kdy se můžeme koupat v moři a mezitím ochutnávat místní speciality. V únoru to na plavky moc není, ale to přece nevadí. Vykoupat se lze i v hotelovém bazénu či wellnessu a poté se vydat do kavárny, restaurace nebo za památkami. Řeč je samozřejmě o Athénách, hlavním městě Řecka. Možná nevíte, že podle Světové zdravotnické organizace se jedná o nejhlučnější město na světě. A zároveň – Athény patří mezi města s nejnižším poměrem zelených ploch na osobu v Evropě; oficiálně mají jen dva čtvereční metry zeleně na jednoho obyvatele. To ale neznamená, že se vám tam nebude líbit. Tolik antických památek najdete opravdu málokde. Dominantou a symbolem Athén je famózní Akropole – tu rozhodně musíte vidět na vlastní oči. Milujete-li divadla, těch tam mají 140! Tedy víc než v Londýně…

13/ Istanbul

Největší turecké město, důležitá obchodní křižovatka a brána Orientu – to je Istanbul. Kdo říkal, že do Turecka musíme létat výhradně v létě?! Valentýn 2015 v Istanbulu – to přece zní dost originálně. Navíc pár dní bohatě stačí, můžete si objednat eurovíkend. Pochutnáte si na nefalšovaném kebabu, uvidíte zajímavé památky (Konstantinův sloup, paláce Topkapi a Dolmabahce, slavné mešity atd.), výhodně nakoupíte oblečení a třeba i zlatý řetízek či prsten. To se přeci ke Svátku zamilovaných hodí! A nebojte – lázně tam mají taky, jsou přímo věhlasné. Jen lyže nechte raději doma…

Valentýn bazén

14/ Káhira

Má vaše polovička ráda historii, konkrétně dějiny arabského světa? Tak ji pozvěte na poznávací víkend v Káhiře. Alespoň poznáte Egypt důkladněji než v letní sezóně, kdy vás omezuje nesnesitelné vedro, a tudíž častokrát nevytáhnete paty z hotelu dál než na pláž či do nedalekého obchodu. Egyptské hlavní město Káhira, v němž žije podle různých odhadů 8 až 22 milionů obyvatel, má návštěvníkovi rozhodně co ukázat. V první řadě jde o pyramidy v Gíze, poslední ze sedmi divů světa; jmenujme alespoň největší Cheopsovu a nejzajímavější Chefrenovu pyramidu. Rozhodně nelze vynechat ani návštěvu Egyptského muzea s Tutanchamonovým pokladem a slavnými mumiemi; a také Citadelu – někdejší sídlo vladařů Egypta s Alabastrovou mešitou. Mystická koptská čtvrť je nejstarší čtvrtí Káhiry, kterou obývají lidé vyznávající křesťanství a označující se za vzdálené potomky původních Egypťanů. Po veškerém tom poznávání byste si možná rádi dovezli domů něco zlatého, mosazného, dřevěného či bavlněného. Pak určitě zavítejte na nejznámější káhirský bazar Chán al-Chalili.

15/ Portugalsko

No a na závěr vás patrně hodně překvapíme. Valentýn 2015 v Portugalsku! A proč ne? Bude tam určitě tepleji než v Česku, navíc poznáte nové lidi a třeba i kulinářské speciality. A ochutnáte jedinečné víno, vyhlášené po celém světě. K Portugalsku neodmyslitelně patří také fotbal. Země hostila Euro 2004, kde Česká republika obsadila 3. místo; Milan Baroš byl vyhlášen nejlepším hráčem s pěti góly. Kvůli šampionátu bylo přestavěno či nově postaveno 10 moderních stadionů. Nemáte-li konkrétní cíl, doporučujeme eurovíkend v Lisabonu. Řada mužů si jistě s nadšením prohlédne zblízka některý z věhlasných fotbalových stadionů, ženy zase určitě okouzlí katedrála Sé, Belémská věž či klášter řádu sv. Jeronýma ve čtvrti Belém (Mosteiro dos Jerónimos), součást Seznamu světového dědictví UNESCO. A jestliže hrajete golf, určitě dobře víte, že v Portugalsku najdete několik skvělých specializovaných středisek.

Valentýn Portugalsko