Neskutečné se stalo realitou! Čína oficiálně oznámila svůj záměr výrazně zmodernizovat a obecně vylepšit kvalitu svých veřejných záchodků. Vládní úředníci připustili, že registrují fakt, že si na stav tamějších public toilets stěžují snad všichni turisté. Blíží se tedy čínská záchodová revoluce!

Návštěva veřejných záchodků v Číně je do určité míry zážitek. Silný a nezapomenutelný. Zejména pak v menších městech. V Pekingu, Šanghaji a dalších velkoměstech je už situace podstatně lepší, avšak když se vzdálíte od centra, tak narazíte na poměrně chabou úroveň. A toalety podél dálnic jsou pak něčím doslova hrozivým.

Šanghaj

Mísy jsou nadstandardním luxusem

Nehledě k tomu, že z pohledu obyvatele západní Evropy je skoro nepředstavitelná absence soukromí na toaletách. Záchodové mísy místo děr jsou luxusem a objevují se jen na frekventovaných místech v turistických zónách. Vysoké zdi mezi jednotlivými toaletami jsou výjimkou a dveře… nechtěli byste toho trochu moc? Každým rokem si každopádně stěžuje tolik cizinců, že se na to čínská vláda rozhodla zareagovat.

Peking v minulém týdnu oznámil něco, co lze bez nadsázky označit nevšedním pojmem záchodová revoluce. V zemi výrazně přibude veřejných toalet, jejichž nedostatek turistům vadí, a zároveň by se měla zřetelně zvýšit i jejich kvalita.

Public Toilets

Vyrostou desetitisíce nových toalet

Ředitel Čínské národní turistické administrativy připustil, že současný stav záchodové infrastruktury není dostatečně dobrý, a přislíbil, že během následujících tří let se systém public toilets v Číně výrazně zkvalitní. Spolu s množstvím toalet a úrovní jejich vybavenosti by se měla zlepšit i jejich čistota.

V brzké budoucnosti bude v zemi postaveno přibližně 33 500 nových toalet a kolem 25 000 jich bude zrekonstruováno. Do roku 2017 by pak měly všechny veřejné záchody v zemi splňovat kritéria běžná v západních zemích.

Číňanka