Motoristé obdivující německou značku BMW by se určitě měli vydat do Mnichova. Proč tam? Právě Mnichov je sídlem centrály, továrny a muzea této věhlasné značky. Areál BMW se nachází nedaleko olympijského parku s vysokou televizní věží.

Navigačním bodem je vysoká centrální budova se znakem BMW a půdorysem čtyřlístku. Hned u ní je trochu podivná stavba ve tvaru květináče s modrobílou vrtulí na střeše – to je muzeum. Oba objekty navrhl slavný architekt Karl Schwanzer, jenž zemřel v roce 1975.

centrála BMW Mnichov

Poblíž muzea před pár lety vyrostl BMW Welt

Autorem sousední budovy BMW Welt, která vznikla v letech 2001 až 2007, je vídeňská architektonická společnost Coop Himmelb(l)au. Jejím generálním ředitelem, spoluzakladatelem a hlavním architektem je Wolf D. Prix (narozen 1942), jenž vystudoval Technologickou univerzitu ve Vídni, Architectural Association v Londýně a South California Institute of Architecture v Los Angeles. Od svého založení v roce 1968 společnost Coop Himmelb(l)au, která postupně otevřela svoje pobočky také v Los Angeles, Paříži a Frankfurtu, získala řadu mezinárodních ocenění.

BMW World Mnichov

V areálu BMW v Mnichově lze obdivovat veterány i nejmodernější luxusní vozy. Návštěvníci zjistí, jak vypadaly první letecké motory, které BMW vyráběly před válkou i během ní, první motory do aut i moderní agregáty závodních speciálů. Nechybí tu například formule Brabham BT52 s motorem BMW, jež pomohla Nelsonu Piquetovi vyhrát sérii závodů F1 (psal se rok 1983), samozřejmě tu jsou ale i jiné úspěšné vozy ze závodních okruhů.

Samostatná sekce je věnována sportovní řadě vozů BMW. Motory těchto rychlých aut je možné si prohlédnout i dosti detailně. Jsou vystaveny samostatně, nasvíceny bodovým osvětlením a uslyšíte i jejich zvuk ve vysokých otáčkách.

BMW Welt Mnichov