V hornaté oblasti na severu nejlidnatější země světa, v čínské provincii Kan-su (Gansu) při trase někdejší Hedvábné stezky, je geologický park Zhangye Danxia Landform. Právě zde se na ploše čtyřiceti kilometrů čtverečních rozkládá naprosto unikátní pohoří, jež nese příznačný název – Duhové hory.

Z instalovaných chodníků a vyhlídkových plošin mohou návštěvníci obdivovat úžasnou hru jejich barev a mnozí při pohledu na ně zapochybují, že jsou pouhým výtvorem přírody.

Zhangye Danxia Landform

Kde se ty barvy berou?

Za pastelově barevný vzhled pohoří ležícího v Číně, konkrétně pouhých 40 kilometrů od miliónového města Zhangye, může načervenalý pískovec a ložiska dalších minerálů odlišných barev. Vrstvy pískovce byly zformovány z usazenin během čtyřiadvaceti milionů let a následně zohýbány silami tektonických desek.

Pestrobarevnou strukturu následně dotvarovaly živly – vítr a déšť, které napomohly vzniku roklí a údolí, věží či vodopádů. Není divu, že toto fascinující pohoří bylo v roce 2010 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Díky tomu se podstatně zvýšil zájem turistů o tuto oblast. Podobný úkaz se nachází v Kanadě, konkrétně v Britské Kolumbii. Tamější Duhové pohoří však není tak barevně různorodé jako čínské Duhové hory.