Rottnest Island, neboli Krysí ostrov, se rozkládá na jihozápadě Austrálie, nedaleko od pobřeží Fremantle ve vodách Indického oceánu. Je domovem řady vzácných živočišných druhů a díky bohatému podmořskému světu rovněž vyhledávaným cílem potápěčů z nejrůznějších koutů světa.

Název vznikl díky záměně živočichů

Ostrov o rozloze zhruba 19 kilometrů čtverečních (je 11 kilometrů dlouhý, v nejširším místě 4,5 kilometrů široký) byl objeven roku 1696 holandským mořeplavcem Willemem de Vlaminghem. Vzhledem k tomu, že námořníci jako Evropané nikdy do té doby nespatřili klokany, domnívali se, že jsou zdejší unikátní klokani quokka obří krysy (velikostí totiž jen o málo předčí kočku), a proto ostrov pojmenovali Krysí ostrov – holandsky Rottnest Island.

quokka

Většina klokánků se lidí nebojí

V současné době jsou malí klokani quokka chráněným druhem. Tento druh klokana v dospělosti váží od 2,5 do 5 kilogramů, jeho tělo je 40 až 54 centimetrů dlouhé a ocas dorůstá do délky 30 centimetrů. Spatřit je lze v podrostu především za soumraku. Mnozí klokani jsou na přítomnost lidí natolik zvyklí, že se jich nestraní. Ale stále jde o divoká zvířata a je zakázáno je krmit.

Vraky, kam se podíváte

Pobřeží ostrova v Austrálii je doslova lemováno vraky lodí. Tak kupříkladu v zálivu Rocky Bay leží vrak lodi Mira Flores, ta se tu potopila roku 1886. V zálivu City of York Bay na severu ostrova ztroskotala jiná loď roku 1899. Námořní kapitán si tehdy prý spletl světlo majáku a zamířil s lodí přímo na skaliska. Nebezpečí po staletí číhá na plavidla rovněž v jižní části ostrova, kde jsou skály Henrietta Rocks, u nichž se potopily už nejméně tři lodě.

Rottnest Island