Pokud vás po přečtení titulku na malý moment napadlo, že se snad konečně podíváte do Švýcarska za mrzký peníz, zklameme vás. Lyžařská střediska země helvétského kříže totiž pouze reagují na výrazné posílení franku. Ten se minulý týden stal pro zbytek Evropy extrémně drahým.

Příčinou je rozhodnutí centrální banky

Velké slevy na skipasy a na ubytování v horských chatách, ale i lyžařských školičkách a restauracích. Zkrátka skoro všude. Tato snaha má jasné odůvodnění – udržet zájem turistů, kteří by se tuto zimu jinak Švýcarsku vyhnuli. Vždyť švýcarský frank v minulém týdnu doslova přes noc podražil o 20 procent.

Portes du Soleil

Švýcarská centrální banka se rozhodla zrušit limitní omezení mezi švýcarským frankem a eurem. Hodnota franku rázem vyletěla vzhůru. Tato skutečnost je úžasná pro ty, kteří měli naspořeno ve francích a chtějí za své peníze cestovat do zahraničí a nebo si nakoupit jinou měnu. Horší už to však je pro švýcarský turistický ruch.

Namále má i proslulý Svatý Mořic

Mnoho švýcarských středisek krátce po této změně informovalo o tom, že turisté ve velkém ruší rezervace. A to i v těch nejoblíbenějších střediscích, jako je Zermatt či Svatý Mořic. Ta v zimní sezóně obvykle praskají ve švech pod náporem movitých turistů. Podle místních by tato sezóna mohla být pro řadu ubytovacích zařízení a restaurací likvidační.

Svatý Mořic

Není divu, že se mnoho podnikatelů rozhodlo pro výrazné snížení cen, ač to znamená, že vydělají méně. Někteří tak ponechali směnný kurz franku k euru v hodnotě 1,2 ku 1. To bylo dříve maximum, kterého frank vůči euru dosáhl. Jinde jednoduše nabízejí slevy 15 až 20 procent, aby touto cestou přiblížili turistům letošní ceny těm, které ve Švýcarsku vládly v předchozích letech. A ty nebyly zrovna nízké ani tehdy.

Můžete se těšit na větší vstřícnost

Turistický board v Zermattu rozeslal 1.100 podnikům v rezortu mail, v němž se snažil nastínit možnosti, které místní podnikatelé mají. Udržet starý směnný kurz franku vůči euru, snížit ceny aspoň o 10 procent, nabízet slevy až 20 procent. Anebo riskovat a nejednat nijak. To by však mohlo být nerozumné, jelikož odliv turistů bude patrný.

Zermatt

Majitel lyžařské školy Rolf Sigg, který žije 30 let na švýcarsko-francouzské hranici, tvrdí, že zrušení rezervací od zákazníků jsou velmi častá a místní musí jednat.

„Moji přátelé tady v Portes du Soleil provozují hotel. Jen v ten den, kdy euro drasticky oslabilo vůči franku, zaznamenali zrušení rezervací v hodnotě pěti tisíc franků. Takže ano, dopadá to tu na nás hodně. Pokud sem tedy letos i tak dorazíte, nebojte se ptát všude možně na slevy. Budou tu o vás letos všichni bojovat ještě více než v dřívějších letech,“ uvedl Sigg.

Portes du Soleil Francie