Souostroví Bahamy u nás nejvíc proslavil Viktor Kožený, který se tam uchýlil poté, co ukončil své svérázné podnikání. Je třeba přiznat, že má vkus; jde o jednu z nejhezčích, ale také nejpohodovějších zemí na světě.

Některé ostrovy hlídají bodyguardi

Tvoří ji 30 větších, přibližně 700 menších (podle jejich velikosti se jim říká „cays“ nebo „keys“) a cca 2.400 malých korálových ostrovů. Některé si zakoupili finanční magnáti – včetně již zmíněného „piráta z Prahy“ – a na své území nikoho nepustí.

Může se stát, že ten, kdo touží po nevšedním zážitku, jakým je prozkoumání zdánlivě pustého ostrova, se při přistání setká s bodyguardy, kteří ho zdvořile, leč nekompromisně vyhodí. Je vhodné se nejdřív zajít zeptat do jednoho z mnoha turistických informačních center.

Bahamy leží v západní části Atlantského oceánu, jihovýchodně od Floridy. Podnebí mají tropické, pasátové, příjemné, koupat se v čistém a průzračném moři lze celoročně, na podzim občas trochu zaprší. Jedinou „nepříjemností“ jsou časté a bohužel i ničivé hurikány.

pláž Bahamy

Místo pro podvodníky

Tato slovní hříčka se týká potápěčů, ať už profesionálních s výstrojí, či rekreačních, co se zkusí potopit jen se šnorchlem a ploutvemi. Zde si svůj koníček opravdu užijí, poměrně mělké moře u většiny malých ostrůvků vytváří k výletům pod hladinu ideální podmínky.

podmořský svět Bahamy

Krása, co tam uvidí, musí uchvátit každého; kdyby všechny ty scenérie nebyly dílem matky přírody, daly by se označit za kýčovité. Ošizeni se rozhodně nebudou cítit ani rybáři – není problém domluvit se s místními, aby je za menší „příspěvek na provoz“ vzali sebou.

To, že se nevrátí s prázdnou, je takřka jisté. Pokud budou mít trochu štěstí, mohou ulovit rybu, s jejíž fotkou se budou chlubit ještě vnoučatům! Netradičním zážitkem pro všechny je plavba na lodi podél pobřeží, z ní lze pozorovat nejen krásné útesy, ale i zvěř poblíž nich.

projížďka Bahamy

Hlavní město Nassau je směsicí historie a moderny

Při cestě do každého státu lze těžko vynechat návštěvu metropole, v tomto případě Nassau. Má tak trochu americký ráz (nakonec příslušníci tohoto národa jsou zde díky relativně snadné dostupnosti nejčastějšími hosty), ale přesto si zachovalo obvyklý karibský „šmrnc“. Spojení historické architektury s moderní dává městu zvláštní kouzlo.

Nassau

Ti, kdo jsou z prohlídky unaveni, mohou svlažit tělo na pláži u Paradise Island. Z dalších atrakcí lze doporučit obří akvárium, kde exotičtí mořští tvorové nerušeně proplouvají před vykulenými zraky turistů.

Druhé nejnavštěvovanější letovisko Grand Bahama je obklopeno hustými piniovými lesy, raritou je Lucayan National Park s největším podvodním jeskynním systémem světa. Uvnitř najdeme netopýry, ale i řeky sjízdné na člunech, jedním slovem – paráda.

jeskyně Bahamy

Bimini nabízí koupaní s delfíny

Výhodou Baham je fakt, že si z množství ostrůvků lze vybrat ten, který každému vyhovuje nejvíc; v krátkosti lze některé vyjmenovat. Tak třeba Eleuthera ležící 80 kilometrů východně od Nassau je vyhledáván zejména příznivci potápění, na Abacos pro změnu míří nejvíce jachtaři.

Nebo dvojice ostrůvků Bimini, spíše známá jako Hemingwayovy „Ostrovy uprostřed proudu“. Tato přezdívka souvisí s americkým spisovatelem Ernestem Hemingwayem, jenž zde žil a tvořil ve 30. letech minulého století, a s Golfským proudem, který Bimini omývá. V jejich blízkosti se téměř vždy objeví přátelští delfíni, ti mají jako zábavu obeplouvat koupající se jedince, případně na ně žertovně stříkat, jen mluvit se s nimi – bohužel – zatím nedá.

Nejméně zasažený turistickým ruchem je Cat Island, kde se u pobřeží prohánějí žraloci (naštěstí jen menší, kterým navíc lidé nechutnají) či rejnoci a o jehož obyvatelích se říká, že stále ještě provozují čarodějnictví – živí se ale hlavně pletením košíků.

Cat Island

Samotáře zaujme Andros

Long Island je zase jak stvořený pro romantické duše – ty nejvíc ukojí svou touhu po kráse v okolí Cape Santa Maria na severu, kde se dlouhá bílá pláž svažuje do tyrkysového moře. Jeho opakem je Andros, divoký a opuštěný, kde je člověk velmi vzácným hostem. Díky tomu na něj malá zvěř (žádné šelmy) není zvyklá a žije si po svém.

Asi třetinu Baham zabírají lesy, zbytek savana. Místy najdeme nepříjemné křoviny (pichlavost trnů není radno zkoušet), ale většina území je pokryta palmovými háji a exotickými zahradami.

příroda Bahamy

Mírně zvlněný terén je jako stvořený pro dlouhé toulky krajinou, ty si užívají hlavně pěší turisté. Pochopitelně se celkem myslelo i na sportovce. Je zde množství tenisových kurtů, ale především golfová hřiště.