Kanada je druhou největší zemí světa, její obrovská rozloha 9.984.670 km² je pro nás až nepředstavitelná. Vždyť celá Česká republika by se bohatě vešla do Hořejšího jezera!

Poznat ji celou trvá pár měsíců, mnozí turisté to proto řeší tím, že si vyberou konkrétní oblast a „prozkoumají“ alespoň tu. Hodně oblíbené je město v jihozápadní části kanadské provincie Britská KolumbieVancouver a jeho okolí. Jednak proto, že se tam v roce 2010 konaly Zimní olympijské hry, a jednak díky členitému terénu, který má mnoho různých „tváří“…

Britská Kolumbie

Kvalitu života můžeme tiše závidět

Nalezneme zde rozlehlé fjordy s křišťálově čistou vodou, majestátně se tyčící pohoří (až do 2.200 m.n.m.), husté lesy i pláže přímo v centru města! Vancouver se v prestižním žebříčku lokalit s nejlepší kvalitou života navíc trvale umísťuje v první pětce, několikrát byl i první.

pláž Vancouver

Průměrné roční teploty jsou – zvlášť na Kanadu – vysoké, pohybují se kolem plus 10 °C (v prosinci cca 6 °C, v létě kolem 22 °C), což je dáno teplým Severním tichomořským proudem. Optimální klima panuje zejména na jaře, kdy příroda po mírné zimě vytváří ideální podmínky pro pěší turistiku, ale i pro sportovní vyžití všeho druhu.

Vancouver Britská Kolumbie

K nejoblíbenějším sportům patří kromě tradičního hokeje také golf. Pro ten tu jsou předpoklady jako málokde, což je dané rozmanitostí a pestrostí krajiny. Hřiště najdeme skoro všude – jak u břehu moře, tak v malebné horské vísce Whistler, vyhlášeném středisku zimních sportů.

Whistler

Spisovatel vymyslel golf na sněhu

Právě v Kanadě vznikl i tzv. snowgolf. Slavnému spisovateli Rudyardu Kiplingovi, který žil předtím jen v teplých krajinách, vadilo, že si nemůže zahrát svou oblíbenou hru. Tak venku vytyčil trasu, míčky natřel na červeno, aby je snadněji našel, nazul sněžnice a šel hrát…

Po sportování či procházce lze večer strávit relaxací v některém z mnoha lázeňských středisek či ochutnáváním výtečných jídel ve vyhlášených restauracích nabízejících – kromě jiného – i pro Evropana exotické indiánské pokrmy.

Vancouver je ovšem také ostrov (největší na západním pobřeží Severní i Jižní Ameriky), kam se lze přepravit trajektem. Po vylodění zamíří kroky většiny návštěvníků do nedalekého přístavu Victoria, o němž se s nadsázkou říká, že je v něm víc zahrad než domů.

zahrada Britská Kolumbie

Grizzly se lidem spíše vyhýbá

Ve volné přírodě žije hodně – pro nás exotických – zvířat, včetně obávaného a z knih Karla Maye známého medvěda grizzlyho. Ten je však samotář a vyhledává vysoko položené oblasti; jen v době kdy se třou lososi, tedy jeho oblíbená pochoutka, se stahuje k vodě, ale i tak se člověku spíše vyhne.

Grizzly Kanada

Jemu podobní introverti míří do vesničky Sooke, kde se „zastavil čas“. Ti, co mají podobný gastronomický vkus jako on, se zase zúčastní rybolovu nabízeného místními cestovními agenturami.

Sooke Kanada

Společenští jedinci, kterým samota příliš nevyhovuje, naopak rádi zajdou do kaváren s příjemnou a milou obsluhou