Kdyby měli architekti hlasovat, kterou historickou budovu by nejraději vyhodili do povětří, vyhrál by asi s převahou bavorský zámek Neuschwanstein. Přesto patří k nejnavštěvovanějším památkám v celém Německu!
Pohádkový kýč vymyslel král
Za zrodem zámku, který je šílenou směsicí různých slohů a který byl inspirován tím, jak si ho obvykle představujeme v pohádkách, stál král Ludvík II. Bavorský, jenž si sám do detailu promyslel, jak bude vypadat. Měl zároveň sloužit jako monumentální „kulisa“ pro opery Richarda Wagnera, kterého velice obdivoval.
Ani vhodné místo nehledal moc dlouho, rozhodl se ho postavit na skalní plošině nad zámkem Hohenschwangau, kde prožil velkou část mládí; přibližně dvě stovky dělníků ho v obtížném terénu velmi pracně stavěly sedmnáct let. Po dokončení se v něm král usadil jen s nejnutnějším služebnictvem a návštěvy víceméně nepřijímal.
Po smrti panovníka stavba dlouho chátrala
Realizoval i další objekty, například koupil ostrov Herrenchiemsee na jezeře Chiemsee, kde začal budovat nové Versailles, zrekonstruoval rovněž sídlo svého otce Maxmiliána II. – Linderhof. Tyto akce, které silně zatěžovaly státní pokladnu, a jeho výstřední chování vedly k tomu, že byl v červnu 1886 prohlášen nesvéprávným.
Zvláštní na tom bylo, že pod posudek se podepsali i lékaři, kteří ho nejen neprohlédli, ale nikdy se s ním ani nesetkali! Byl převezen na zámek Berg, kde se dva dny nato záhadně utopil v jezeře a spolu s ním i psychiatr Bernhard von Gudden, který ho hlídal. Poté byl Neuschwanstein v Bavorsku dlouho uzavřen a chátral, zpřístupněn byl až po druhé světové válce.
Okopíroval také tureckou mešitu
Pro odborníky je bláznivé spojení snad všech stavebních a architektonických slohů možná ještě víc než zvenku patrné zevnitř. Na drahé novogotické řezbářské obložení navazují místnosti s prvky novoromantismu a historismu, dvojpodlažní trůnní sál byl naopak navržen v byzantském stylu…
Inspirací se údajně stala slavná mešita Hagia Sofia v Istanbulu, největší pýchou měl být velký trůn z čistého zlata a stříbra, jeho výroby se ale už král nedožil. Kuriozitou je umělá jeskyně s tryskající fontánou a mechanickým měsícem za jedněmi dveřmi ložnice a visutá zimní zahrada plná palem a pomerančovníků za druhými.
Návštěvníci se smějí pouze dívat
Studovna a pěvecký sál v gotickém stylu zase kopírují místnosti, jež jsou součástí historického hradu Wartburg. Kdo nemá vkus nebo mu nevadí přeplácanost a kýč, bude asi z návštěvy zámku Neuschwanstein nadšen. Tento prazvláštní objekt si „zahrál“ i v několika filmech, jeho napodobeninou je rovněž hrad Šípkové Růženky v Disneylandu.
Vstupenky se prodávají dole pod zámkem, k němu se turista dostane buď pěšky tak za půlhodiny, anebo koňským povozem (je drahý a musí se na něj čekat) či busem. Výklad poskytne „průvodce“, tedy malý přístroj podobný mobilu, snad ve všech jazycích – včetně češtiny. Prohlídka trvá zhruba 30 minut, uvnitř platí zákaz fotografování.