Když už člověk ušetří čas a dostatek peněz na dovolenou, chce se většinou „plácnout“ k moři. Říká se, že Turecko je nové Řecko, oblíbené pro krásné pláže. Nicméně ty nejkrásnější skvosty se nacházejí ve vnitrozemí. Příroda si meze neklade, živoucím důkazem toho je skalní město Kappadokie, jehož lokace je ve středním Turecku v oblasti Anatolie.

velbloud Kappadokie

O Zemi krásných koní, což je doslovný překlad z perštiny, jsme v TravelPortal.cz Magazínu už psali. Tentokrát si ji přiblížíme trošku jinak, a to především díky fotografiím Markéty Schusterové. Pro osvěžení paměti přidáváme i následující text obsahující několik nových informací.

Turecká Kappadokie

Za všechno mohou tři sopky

Kam oko dohlédne, vidí jen pískovcové útvary prapodivných tvarů. Vznikly v období před 25 miliony let výbuchem tří sopek. Vytvořil se tufový základ, na něm vrstvy různě tvrdnoucí lávy a ty postupně zvětraly. Snadno opracovatelný pískovcový materiál umožnil budování skalních měst, která se stala útočištěm pronásledovaných křesťanů. Jsou zde podzemní města, jež sahají až několik podlaží pod zem.

let nad Kappadokií

Zkuste žít jako Flintstoneovi

Pokud byste se rozhodli prozkoumat krásy Kappadokie podrobně, zabralo by vám to několik týdnů. Toulky podzemními městy a údolími plnými rozmanitých útvarů vytvořených v sopečné tufě patří bezesporu k těm největším zážitkům z celého Turecka. Nicméně – jestliže vás tlačí čas, stačí, když se ubytujete v hotelu vytesaném přímo do skály. Budete mít alespoň pocit, že opravdu pobýváte v jeskyni tak jako slavná animovaná rodina Flintstoneovi.

skalní hotel Kappadokie

Budete si muset přivstat

Největším zážitkem, jenž si ovšem z Kappadokie odvezete, je vyhlídkový let balonem. Ten vzlétá každé ráno kolem páté až šesté hodiny. Nad městem je v tu dobu hrobové ticho, což dodává celému přírodnímu úkazu na důstojnosti. Vidíte východ slunce a z výšky několika set metrů zahlédnete části, které jsou stále obydlené původním obyvatelstvem. Některá údolí vám budou připomínat měsíční krajinu. Tato oblast je chráněná a na celém světě nemá obdoby.

let balonem Kappadokie

Foto – Markéta Schusterová